Igor Żytka - absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w regionalnych stacjach radiowych, a od 20 lat zawodowo zajmuje się Public Relations i Marketingiem. Od lutego 2022 zaangażowany w relacjonowanie inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Codziennie przygotowuje podsumowanie najważniejszych wydarzeń wojennych, ekonomicznych i politycznych mających wpływ na przebieg działań wojennych. Od listopada “podsumowania” są również publikowane na portalu zlaambasada.pl. Organizował zbiórki na kamizelki kuloodporne dla ukraińskiej obrony terytorialnej, świetlicę dla ukraińskich mam z dziećmi “4U Hub”, wspierał zbiórkę na “polskiego Bayraktara”.
dr Olga Solarz – etnolożka i ukrainistka, badaczka, działaczka społeczna na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania, publicystka, w latach 2007-2021 wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Koordynatorka Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Krakowie w latach 1996-1999. Od 1998 roku prowadzi badania naukowe kultury tradycyjnej Karpat. Autorka i redaktorka 7 książek oraz 50 artykułów związanych z kulturą pogranicza polsko-ukraińskiego oraz kulturą ludową Ukrainy. Artykuły naukowe publikowała w znanych wydawnictwach naukowych Ukrainy oraz Polski, zaś artykuły publicystyczne na temat kultury Ukrainy w ogólnopolskich czasopismach: Polityka, Tygodnik Powszechny oraz Więź. Działaczka społeczna na rzecz zachowania spuścizny ukraińskiej kultury materialnej w Polsce oraz polskiej w Ukrainie. W latach 2012-2019 remontowała kamienne krzyże przydrożne oraz cmentarze ukraińskie i polskie w 24 miejscowościach w Polsce i w Ukrainie. Łącznie, jako wolontariuszka wzięła udział w remoncie ponad 500 obiektów sakralnych. Koordynatorka oraz uczestniczka kilkunastu międzynarodowych projektów na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego, popularyzatorka kultury ukraińskiej w Polsce i polskiej w Ukrainie. Aktywna uczestniczka Pomarańczowej Rewolucji oraz Rewolucji Godności. W 2004 oraz w 2019 roku obserwatorka międzynarodowa wyborów prezydenckich w Ukrainie z ramienia ENEMO oraz Światowego Kongresu Ukraińców. Od 2021 roku członek Komisji Konserwatorskiej Ochrony Zabytków Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej oraz Komisji Ochrony Zabytków Lwowskiej Rady Obwodowej. W latach 2014-2015 organizatorka pomocy wojskową dla afgańskiej roty batalionu Ajdar oraz pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej obwodu łuhńskiego, w tym pięciu domów dziecka w Swatowe, Szczasia i Kreminnej oraz dla szpitala psychiatrycznego w Swatowe. Założycielka i prezes Fundacji Magia Karpat w ramach której od 24 lutego 2021 organizuje pomoc humanitarną dla walczącej Ukrainy. W tym czasie aktywizując społeczność międzynarodową przekazała ponad 20 konwojów z pomocą humanitarną dla ludności cywilnej strefy przyfrontowej oraz pomoc medyczną do szpitali w Czernihowie, Sumach, Charkowie, Zaporoża, Dniepra, Lwowa, Irszawy oraz dla Charkowskiej Rady Miasta. Przekazała pomoc wojskową dla jednostek wojskowych A3029, A1978, A3309. Stała wojskowa wolontariuszka jednostki A7406.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa „Odebrane dzieciństwo” w Galerii Region KBP, która przedstawia książkę "To nie był słoń, to był lęk”.
Wystawa eksponowana będzie w Galerii Region od 3 lutego do 3 marca.
Książka "To nie był słoń, to był lęk" to przejmujące wspomnienia, refleksje i opowiadania dzieci, które po inwazji rosji na Ukrainę przybyły do Polski. Książka została objęta Honorywym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka Moniki Horna-Cieślak.Kupując książkę wspierasz dzieci-sieroty, które straciły rodziców w czasie wojny.Krótka historia powstania książki oraz filmu.Wiosną 2022 roku poprosiliśmy dzieci, które przybyły z Ukrainy do Koszalina po o namalowanie swojej Ukrainy.Dzieci malowały obrazy swojej tęsknoty za ojczyzną, tatą broniącym kraju, kochaną babcią, rodzinnym domem, ulubionymi zwierzakami, znajomym podwórkiem, za szkołą czy przyjaciółmi.Powstały rysunki, którymi chcieliśmy się podzielić ze światem...Wystawa pt.: “Pokażę Wam moją Ukrainę” miała premię 1 czerwca 2022.Film "Koniec rysowania księżniczek" jest kontynuacją historii tych dzieci - autorów rysunków. W trakcie nagrań do filmu zrodził się pomysł, aby na podstawie rozmów z dziećmi powstała także książka.Opowieść o tym, jak wyglądał ich dawny, bezpieczny, dziecięcy świat. I jak to beztroskie dzieciństwo zakończyło się 24 lutego. W książce głos zabierają wyłącznie dzieci.Poznacie Państwo ich imiona, zobaczycie ich twarze, obejrzycie rysunki.Te dzieci to być może najważniejsze, choć nie dosłowne, ofiary wojny. Dlatego przez wiele godzin wysłuchiwaliśmy ich historii, a potem je tłumaczyliśmy - po to, żeby zapisać i utrwalić ich świadectwo.Ich opowieści, wspomnienia, refleksje, zebrane w jednym miejscu, składają się na tę książkę. Książkę opracowała Kinga Mielczarek - koszalinianka i wolontariuszka.
Podczas spotkania Fundacja "Majsternia" będzie zbierała środki na rzecz wsparcia walczących w Ukrainie, będzie również możliwość zakupu książki "To nie był słoń, to był lęk” w cenie 50 zł.