Politechnika Koszalińska, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej (MOP) w Koszalinie, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i koszaliński Urząd Miejski stoją na czele organizatorów, współorganizatorów i partnerów kolejnej edycji „Pikniku w mundurze”, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Mundurowi dla bezpieczeństwa”.
Spotkamy się 15 sierpnia br., o godz. 16, na terenie MOP przy ulicy Wojska Polskiego 70. Dla uczelni udział w tym wydarzeniu to element realizacji projektu „Politechnika Koszalińska z historią”.
Okazji do przygotowania „Pikniku w mundurze” jest kilka. Najważniejsza to Święto Wojska Polskiego i integracja społeczności lokalnej. Poza tym obchody jubileuszowe: 100-lecia III powstania śląskiego oraz 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Program wydarzenia jest bardzo bogaty, organizatorzy zapraszają wszystkie osoby zainteresowane na spotkania stacjonarne z zachowaniem obostrzeń sanitarnych (dystans, maseczka, dezynfekcja dłoni). Całość potrwa do godz. 19.
Co w programie? Prezentacja zasobów organizacji historycznych, w tym Stowarzyszenia Koszalińskie Przymierze, pokaz ratownictwa drogowego, koncert zespołu harcerskiego „Bez Pośpiechu” z Darłowa. Ponadto: ekspozycja plenerowa, pokaz starych samochodów, wystawa filatelistyczna i historyczna, prezentacja elementów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, stoiska promocyjne współorganizatorów i partnerów wydarzenia oraz konkurs z nagrodami.
Konkursy są nieodłącznym elementem cyklu „Spotkania z historią”. W ostatnich edycjach, realizowanych w mediach społecznościowych, brali w nich udział mieszkańcy wielu regionów kraju.
W ramach 100-lecia III powstania śląskiego Politechnika Koszalińska, wspólnie ze stowarzyszeniem „Perun”, przygotowała plansze z informacjami historycznymi. Plansze będą dostępne podczas pikniku, mogą stanowić rodzaj przypomnienia wiadomości niezbędnych do udziału w konkursie.
Jak dotąd, do różnych wydarzeń zorganizowanych z „Perunem”, uczelnia przygotowała już kilkanaście podobnych plansz tematycznych, które wkrótce złożą się na regularną wystawę historyczną. Prezentacje stanie w kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Kwiatkowskiego, gdzie swoją siedzibę ma Wydział Humanistyczny.