Organizowany od 55 lat przez Filharmonię Koszalińską Międzynarodowy Festiwal Organowy to jedna z najbardziej prestiżowych tego typu imprez w kraju. Koncerty odbywają się w kilku miejscowościach Pomorza Środkowego, w których świątynie są wyposażone w ciekawe, historyczne organy. Główne koncerty są organizowane w koszalińskiej katedrze. Tu odbywa się także inauguracja festiwalu.
Występ chóru Canzona staje się tradycją festiwalu. - Występujemy podczas głównych koncertów: inauguracyjnego albo finałowego - podkreśla prof. Radosław Wilkiewicz dyrygent chóru Politechniki Koszalińskiej. - Jesteśmy dumni, że możemy w ten sposób reprezentować uczelnię.
Koncert inauguracyjny zaplanowany na 2 lipca (piątek) jak zwykle będzie podzielony na dwie części (początek o godz. 19.15). W pierwszej na organach zagra Władysław Szymański. W drugiej części chór Canzona zaprezentuje się wraz z chórem Pomerania Cantat Dziecięcej Akademii Chóralnej. Wystąpi także orkiestra Filharmonii Koszalińskiej.
Chórzyści zaśpiewają pięć utworów. To fragmenty znanych oper Giuseppe Verdiego („Nabucco”, „Trubadur” i „Otelleo) oraz Vincenzo Belliniego („Otello”).
Warto przypomnieć, że chór Canzona zaśpiewał także podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Koszalińskiej, które odbyło się 8 czerwca z okazji 53. rocznicy utworzenia uczelni i 25-lecia nadania jej statusu politechniki. Wcześniej chórzyści występowali głównie w przestrzeni wirtualnej. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia najpopularniejsze kolędy zaśpiewali na dziedzińcu szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie i w pobliżu Domu Pomocy Społecznej Zielony Taras. To jeden z niewielu w tym czasie występów „na żywo”. Chórzyści chcieli uprzyjemnić święta pacjentom i podopiecznym DPS. - Kiedy tylko możemy, niesiemy ludziom radość - dodaje prof. Radosław Wilkiewicz.
Na zdjęciu: W 2020 r. chór Canzona Politechniki Koszalińskiej wystąpił podczas koncertu kończącego festiwal organowy.
Zdjęcie: dr hab. inż. Robert Suszyński, prof. PK.