„Wspominanie jest jak spoglądanie przez zamglone okna. Odnajdywane kadry przeszłości nie są chronologiczne, zapachy, obrazy, dźwięki - naświetlają kształty sprzed lat. Płowieją pozwalają raz jeszcze dotknąć minionych chwil.
W moich pracach łączę wątki z przedwojennej i obecnej historii miasta i jego mieszkańców. Kompozycje sklejam ze skrawków przeszłości. To stare fotografie, gazety, druki, bilety, mapy...codzienność. To moja subiektywna, autorska opowieść
o mieście, które znam od zawsze, o Koszalinie, w którym się urodziłam, wychowałam, mieszkam i tworzę. Z tektur, papierów, okruchów kleję przefiltrowaną przez moją wrażliwość mapę minionych zdarzeń."
Greta Grabowska: Urodziła się w Koszalinie. Studia plastyczne ukończyła na ASP w Gdańsku, na wydziale architektury wnętrz, w pracowni Prof. Zbigniewa Parandowskiego. Następnie terminowała u Prof. Jana Rylke na Wydziale Architektury Krajobrazu na SGGW w Warszawie.
Artystka tworzy barwne, papierowe kompozycje. Niezmiennie fascynuje ją struktura tego materiału, delikatność, przejrzystość, czasem jego siermiężna mięsistość. Papiery preparuje, barwi, poddaje wymyślnym torturom, aż nabierają w jej dłoniach niebywałej szlachetności, aby - pozornie niedbale przyklejone do płaszczyzny - rozpocząć drugie, artystyczne życie.
Wykorzystuje przez siebie czerpany papier, gazety, zdjęcia, wydruki...cytaty codzienności. Jej obrazy dotykają miejskich przestrzeni. Czasem bawi się planami. Tworzy prace wrażeniowe, rozmigotane skrawkami bibuł i barwionych gazet. Rysunek renesansowej perspektywy „ukrywa" pod plamami barw. Wertykalnymi i diagonalnymi liniami świadomie porządkuje chaos, wynikający z ulubionej techniki kolażu.
Greta Grabowska ma w dorobku około czterdziestu pięciu wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i poza jego granicami.
Wystawa została zorganizowana w ramach stypendium PREZYDENTA MIASTA KOSZALINA za rok 2020.