Niestety, już drugi raz z rzędu, ze względu na zaistniałą sytuację, wspólnie z czytelnikami, będziemy świętowali je w przestrzeni wirtualnej.
Tegoroczne hasło obchodów to „Znajdziesz mnie w bibliotece”, a jego autorką jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP. My Bibliotekarze pragniemy abyście Wy Czytelnicy myśleli o bibliotece jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Was. Abyście myśleli o bibliotece jako miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza. Czy skorzystacie z zaproszenia? Możecie tu odnaleźć przygodę albo miłość życia.
Zapraszamy Was Drodzy Czytelnicy w kolejną wirtualną podróż z ciekawymi ludźmi i ich historiami. Swoje „Imiona śmierci” zaprezentuje Sylwia Waszewska. Alicja Balcerzak przybliży historię Brygidy i Konrada, kobiety i mężczyzny, Niemki i Polaka. Zaś Otylia Jędrzejczak opowie o tym, że „Sport to wspaniała przygoda życia, która uczy konsekwencji i determinacji w dążeniu do celu, a porażka to przystanek w drodze do sukcesu. Bądźcie z nami.
1)Spotkanie autorskie online z Sylwią Waszewską
Koszalińska Biblioteka Publiczna, w ramach Tygodnia Bibliotek 2021 zaprasza na spotkanie autorskie z Sylwią Waszewską, poświęcone jej najnowszej książce „Imiona śmierci”.
Spotkanie dostępne będzie od 10 maja od godz. 18:00 na kanale YouTube Koszalińskiej Biblioteki Publicznej oraz na fanpage'u KBP.
„Rodzice Yoshiko byli najlepszymi skrytobójcami na wyspie. Zginęli jednak w niejasnych okolicznościach. Ścigając ich legendę, dziewczyna od dziecka trenuje pod okiem dziadka sztuki walki i uczy się bitewnych strategii. Otrzymuje propozycję podróży do Tsuzaki i dalszej nauki u tajemniczego Mistrza Pustej Natury. Jej śladem podąża młodszy przyjaciel z dzieciństwa, Koun, który naraża ich obydwoje na poważne niebezpieczeństwo.
W górach Yoshiko ratuje życie ranionemu przez niedźwiedzia mężczyźnie. Shuga, potężny wojownik, zamierza rozpętać kolejną wojnę domową i przejąć władzę na wyspie. Kieruje nim nienawiść i chęć zemsty na osobie, która zniszczyła mu życie.
Wprowadza dziewczynę w nieznany świat technik mentalnych. Pozwalają one kontrolować umysł przeciwnika oraz odczytywać jego zamierzenia. Yoshiko robi bardzo duże postępy i uczy się całkowicie nowych dla niej form ataku.
Swe umiejętności będzie musiała przetestować podczas wejścia do pilnie strzeżonego zamku i próby ratowania skazanego na śmierć Kouna. W starannie zaplanowanej akcji weźmie udział również Shuga. Dla niego będzie to okazja do konfrontacji ze swym największym wrogiem, dla niej - z mordercą rodziców. „
Sylwia Waszewska (1988)
Pracowała jako dziennikarz m.in. dla my3miasto.pl. Trójmiejskiego Magazynu Prestiż, Wirtualnej Polski. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Pisze od ponad 15 lat. W czasie studiów wydała debiutancką powieść dla młodzieży pt. „Gabriel i Fantazja” i osobisty przewodnik „Eliksir Sopotu”. Od dziecka pasjonuje się kulturą Japonii. Obecnie jest bibliotekarką w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, gdzie przygotowuje zajęcia dla dzieci i młodzieży.
2) Spotkanie autorskie online z Alicją Balcerzak
W ramach Tygodnia Bibliotek, Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Alicją Balcerzak, autorką książki „Niewymazane z pamięci”. Spotkanie dostępne będzie od 12 maja od godz. 18:00 na kanale YouTube Koszalińskiej Biblioteki Publicznej oraz na fanpage'u KBP.
„Słowa Loisa Lowry’ego: Nie ból jest najgorszy w posiadaniu wspomnień, ale samotność. Wspomnieniami trzeba się dzielić, wydają się być bardzo trafnym podsumowaniem” książki autorki. Autorka opisuje wspomnienia Brygidy i historię Konrada, kobiety i mężczyzny, Niemki i Polaka. Łączy ich Darłowo oraz nauczycielski zawód jaki uprawiali z pasją. Oboje są osobami uhonorowanymi medalami Zasłużonych Dla Miasta Darłowa. Na nich obojgu swoje piętno odcisnęła II wojna światowa. Ta książka jest świadectwem dramatycznych doświadczeń, próbą ocalenia od zapomnienia: próbą przywołania, uporządkowania i zapisania okrutnej przeszłości.Ta książka, to świadectwo tego , że miarą człowieka jest jego ciągłe zmaganie się z losem”.
Alicja Balcerzak: Doktorantka Akademii Pomorskiej w Słupsku. Aktualnie polonistka Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Kolegium Nauczycielskiego w Koszalinie oraz Akademii Pomorskiej. Na studiach magisterskich publikowała w czasopiśmie studenckim „Słupnik”. W latach 2013-2017 uczestniczyła w festiwalu „Media i Sztuka” jako konferansjerka. Współtwórczyni i reżyserka „Teatru w kinie”. Organizatorka spotkań autorskich i konferencji naukowych. Dwukrotna beneficjentka programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura”. Autorka artykułów w pracach zbiorowych.
3) Spotkanie autorskie online z Otylią Jędrzejczak odbędzie się w dniu 13 maja 2021 r. o godzinie 17.00.