Monodram „Iwan Karamazow zwraca bilet” na motywach powieści „Bracia Karamazow” i „Biesy” Fiodora Dostojewskiego, to efekt pracy duetu reżysersko aktorskiego – Stanisława Miedziewskiego i Michała Studzińskiego.
Premierowy pokaz spektaklu odbył się 16 czerwca 2017 r. podczas wieczoru mistrzowskiego poświęconego jego reżyserowi, w ramach Finału Turnieju Teatrów Jednego Aktora 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, 14. Sam na scenie w Słupsku.
Herezjarcha Karamazow nie godzi się na sposób, w jaki Bóg urządził świat. Nic do Niego nie ma osobiście - kwestionuje jedynie Jego plan. Stawia odwieczne pytania o naturę dobra i zła, o konieczność ponoszenia ofiar w imię harmonii. Za główną oś zła i dowód na złe urządzenie świata, Iwan uważa zjawisko cierpienia dzieci; poddaje w wątpliwość kategorie metafizyczne takie jak cnota, dobro, zło, miłość bliźniego oraz ich pochodzenie. Obnaża manicheistyczną naturę Stwórcy i jego dzieła. Nie jest to jednak równoznaczne z odrzuceniem Boga. Sprzeciw bohatera wobec sposobu w jaki urządzony został świat, jest dużo bardziej wyrafinowany i przemyślany niż prosty ateizm. Konsekwentnie i bezlitośnie podważa on boski plan, sens stworzenia, a nawet kompetencje Boga. Służą mu do tego opowieści o osobach, których działania zawężają znaczenie słowa „nieludzki”, bowiem to, co już raz przez człowieka zostało uczynione, jest ludzkie.
W XXI wieku egzystencjalne dylematy Dostojewskiego nie tracą na aktualności, a kolejne pokolenia wciąż mogą przejrzeć się w jego prozie jak w zwierciadle; nie krzywym, wręcz przeciwnie - krystalicznie, bezlitośnie czystym...