Tegoroczne Spotkanie będzie miało tak jak w poprzednich edycjach formułę otwartego koncertu, lecz dostosowanego do wymogów związanych z bezpieczeństwem w okresie pandemii COVID-19. Wstęp wolny.
Organizatorem imprezy jest Zarząd Oddziału i Koła w Koszalinie Związku Ukraińców w Polsce przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim Oddziałem w Koszalinie, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej "Pomerania" w Koszalinie, Edukacyjno-Integracyjną Fundacją FREIDA (Mniejszość Romska z Koszalina i okolicznych gmin). Współorganizatorami koncertu „XV Spotkanie Kultur” są również: Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Muzeum w Koszalinie, Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie, Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie, Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie. Piotr Jedliński – Prezydent Miasta Koszalina objął Patronat Honorowy nad imprezą.
XV Spotkanie Kultur jest prezentacją dorobku artystycznego mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących teren Koszalina i Pomorza Środkowego. W tym roku pojawią się również stoiska m.in. z ukraińskimi i kaszubskimi ludowymi ubiorami oraz stoiska z wyrobami artystycznymi prezentującymi kulturę i rzemiosło zarówno mniejszości narodowych i etnicznych, jak i polskie – tworzone i wystawiane przez mieszkańców Koszalina i Regionu, a także już po raz drugi specjalna strefa z atrakcjami dla dzieci i ich rodziców
Głównym celem Spotkania będącego zróżnicowanym koncertem muzycznym jest przybliżenie społeczeństwu kultury i tradycji mniejszości narodowych zamieszkujących Koszalin i Pomorzę Środkowe oraz kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, otwartego na odmienności narodowe i kulturowe. W koncercie wezmą udział zespoły prezentujące kulturę ukraińską, niemiecką, romską, kaszubską oraz polską.
Podczas imprezy prezentowane będą produkty rękodzielnicze wytwarzane przez lokalnych twórców z terenu Powiatu Koszalińskiego.
Liczymy, iż w tym roku naszą imprezę odwiedzi wielu widzów (mieszkańcy Koszalina oraz zaproszeni goście i turyści) przy zachowaniu wszelkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa uczestników powiązanych z wymogami epidemiologicznymi.
Z roku na rok pomysł Spotkań cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Regionu toteż postanowiliśmy kontynuować imprezę rozwijając formułę spotkań o dodatkowe elementy jak np. strefa dla dzieci i rodziców czy prezentacja i degustacja kuchni mniejszości narodowych i etnicznych.
Na tegorocznej scenie Spotkań Kultur wystąpią m.in.:
1. Zespół ukraiński HORPYNA z Olsztyna
" Horpyna", to czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, istniejący nieprzerwanie od 1999 roku, powstały w środowisku studenckim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W ubiegłym roku zespół obchodził swój jubileusz XX - lecia istnienia.
Przez te wszystkie lata Horpyna ewoluowała od tradycyjnego folku przez utwory ludowe grane w stylistyce rocka aż do tworzenia własnych kompozycji o folkowo-rockowym brzmieniu.
Dziś, repertuar Horpyny to folk-rock osadzony w klimatach ukraińskich w których czuje się zadziornego kozackiego ducha, a bogata historia zespołu pozwala uznać go za jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup muzycznych w Polsce i jednocześnie prekursora tego nurtu wśród zespołów ukraińskich.
Za Horpyną kilkaset występów zarówno w kraju i zagranicą. W swoim dorobku ma 7 płyt i kilka teledysków. Koncerty Horpyny to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii i uczuć.
Przekaz, to główny cel wytworzenia więzi między muzykami i publicznością
2. Zespół romski ROMANCA z Olsztyna
Zespół został założony w 1956 r. przez Przewodniczącego Rady Starszyzny Romów - Zbigniewa Bilickiego. Jako inicjator kultury romskiej w Olsztynie, zawsze dbał o to, aby występy ukazywały prawdziwy folklor Romów. Był też Prezesem olsztyńskiego Stowarzyszenia Rady Starszyzny Romów. Młode romskie pokolenie stara się kontynuować i rozwijać tradycję, w której świat wprowadził nauczyciel - Zbigniew Bilicki. Zespół ma wieloletnia tradycję, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Od czasu założenia do dziś, wyszkoliło się w nim aż 6 pokoleń artystów romskich. Koncertując w niemal każdym zakątku kraju, zespół zaskarbił sobie ogromną sympatię publiczności, czego dowodem są liczne podziękowania. Zespół wielokrotnie brał udział w akcjach charytatywnych m.in. "Pomoc na rzecz powodzian", "Pomoc dla Polskiego Związku Niewidomych". Pomagaliśmy również organizacji „Czerwony Krzyż”. W ostatnich latach występowaliśmy kilka razy na Międzynarodowym Festiwalu Romów w Ciechocinku, Glinojecku czy w Gorzowie. Nazwa " Romanca" została nadana stosunkowo niedawno. Większość czasu zespół występował pod nazwą "Baro Drom". Dlaczego "Romanca"? Ostatnia nazwa "Baro Drom" oznacza "daleką drogę". Droga jest daleka, bowiem zespół ma za sobą wiele lat działalności, przewinęło się w nim kilka pokoleń artystów pielęgnujących tradycyjne brzmienie muzyki romskiej Aktualnie zespół stanowi młode pokolenie artystów romskich, którzy nadal pielęgnują swój folklor, jednak prezentowany jest on w nieco rozbudowanej wersji. Folklor romski ma charakter międzynarodowy, a muzyka romska jest bardzo urozmaicona, ponieważ różni się brzmieniem i stylem, w zależności od kraju z którego pochodzi. Mieszając różne style muzyki romskiej oraz aranżując własne interpretacje, zespół uzyskuje niepowtarzalne, nowatorskie brzmienie. Jest to niejako nowa droga dla zespołu. To właśnie dlatego nazwa została zmieniona.
„ROMANCA” to młode pokolenie artystów romskich, wywodzących się z powszechnie znanego i cenionego zespołu „Baro Drom”, który w naszym kraju działa już od 1956 r. Pielęgnując tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie, dbają o to aby ukazywać autentyczny folklor romski, który ma charakter międzynarodowy, a sama muzyka jest niezwykle urozmaicona. Różni się brzmieniem i stylem w zależności od zakątka Europy, z którego pochodzi. Mieszając różne style, a także aranżując własne interpretacje, zespół uzyskuje niepowtarzalne, nowatorskie brzmienie tradycyjnej muzyki romskiej z różnych stron świata.
3. Zespół kaszubski FUKUS
FUCUS”- jest zespołem wykonującym muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką. Głównym wypracowanym przez muzyków nurtem są tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje do tekstów w języku kaszubskim, które w warstwie muzycznej inspirowane są m.in. folklorem irlandzkim. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się również szanty i pieśni morskie. Grupa w pojawiła się na rynku muzycznym w roku 2003.
W lipcu 2006 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Świat się kręci” i natychmiast ogłoszona została płytą tygodnia w Radiu Kaszebe a tytułowy utwór przez wiele tygodni utrzymywał się na liście przebojów. W sierpniu tego samego roku dzięki zainteresowaniu przedstawicieli mediów zespół zarejestrował koncert w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, wyemitowany w pierwszy piątek września 2006 w cyklu: „Muzycznych pierwszych piątków miesiąca”. Na IV edycji festiwalu „Burczybas” w czerwcu 2007r. zespół zdobył Srebrnego Burczybasa. Drugi koncert w Radiu Gdańsk w cyklu koncertów zatytułowanym „Nowe brzmienia Kaszub” znalazł się na antenie 29.03.2008 r. W czerwcu 2008 zespół wziął udział w projekcie „Młodi dlo Gdunska”, którego efektem była płyta, która ukazała się wraz z Dziennikiem Bałtyckim.
Latem 2009 zespół wydał kolejną płytę: „Wanodzi kól mórza” która jest połączeniem twórczości kaszubskiej z muzycznymi fascynacjami rodem z „zielonej wyspy”. Rok 2010 to rok sukcesów zespołu. Zaczęło się od Festiwalu Kopyść w Białymstoku gdzie grupa zajęła 2 miejsce, tak samo było w Mikołajkach i na Charzykowskim Festiwalu. Na 1 Kaszubskim Festiwalu Teledysków w Kościerzynie Teledysk „Na Piwo” przyniósł muzykom nagrodę Grand Prix. Nie można również nie wspomnieć o nominacji na „Shanties 2011″w Krakowie.
W 2013 roku obchody Roku Jubileuszowego muzycy zainaugurowali w Gdyńskim Contrście, następnie wraz z Chórem Camerata Musicale wykonali cykl koncertów radiowych m.in. w Radio Gdańsk i Radio Szczecin. Rok Jubileuszowy zakończył Koncert Galowy w Filharmonii Kaszubskiej 24.10.2013 r. z którego powstała 3 płyta zespołu.
Za krzewienie kultury Kaszubskiej zespól został odznaczony zaszytymi medalami: „Zasłużeni dla Powiatu Wejherowskiego” i „Medalem Róży” przyznawanym przez Prezydenta Miasta Wejherowa.
O popularności grupy świadczy fakt grania ponad 50 koncertów rocznie na terenie całego kraju. W maju 2017 zespół wydał swoją czwartą płytę – Tak to je.
W kwietniu 2018 roku obchodził 15-lecie istnienia wraz z zaprzyjaźnionym 45-letnim Kaszubskim Zespołem Regionalnym Koleczkowianie – pod projektem – Wielka 60-tka! Drugi galowy koncert odbył się w Koleczkowie w czerwcu. W sierpniu 2018 po raz kolejny spróbował swoich sił na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Charzykowy i uzyskał 1 miejsce – wraz z nominacją na Shanties 2019.
4. Zespół niemiecki ODER BLASS BAND
Zespół „ODER – BLASS - BAND” – Zespół Mniejszości Niemieckiej z Żywocic działający przy Krapkowickim Domu Kultury (wieś w położona na Górnym Śląsku, w województwie opolskim).
Orkiestra powstała w 2011 roku na przełomie maja/czerwca. Początkowo grupę reprezentowało 6 muzyków. Z biegiem czasu skład się ustabilizował i widoczne było zapotrzebowanie na rodzaj muzyki wykonywany przez zespół.
Muzyków można usłyszeć na różnego rodzaju imprezach organizowanych na terenie powiatu krapkowickiego, między innymi: na dożynkach, festynach, koncertach parafialnych. Członkowie zespołu spotykają się na próbach raz w tygodniu w Domu Spotkań DFK Żywocice.
Zespół reprezentował Mniejszość Niemiecką na Przeglądzie zespołów Mniejszości Niemieckiej w Lichyni, gdzie zajął 2 i 3 miejsce, jak również na Przeglądzie zespołów Mniejszościowych w Mainz (Moguncja - Niemcy) w 2014 r.
„ODER – BLASS - BAND” w 2015 roku był reprezentantem województwa opolskiego na Dniach Rheinland-Pfalz w Ramstein (Niemcy)