Wyjaśniając przyczyny wyboru tematu wystawy Prezes Koła PZF przy Politechnice Koszalińskiej, prof. dr hab. Bogusław Polak mówi: „Od 1984 r. w Wyższej Szkole Inżynierskiej, następnie na Politechnice Koszalińskiej, działa Komitet Organizacyjny ogólnopolskich seminariów historyków powstania wielkopolskiego 1918-1919. Komitet, poza cyklicznie organizowanymi konferencjami, inspiruje powstanie wielu wydawnictw, zwłaszcza monografii o powstaniu, wydawnictw źródłowych i słownikowych. Pozycji tych ukazało się już prawie 50, między innymi ‘Lista strat powstania…’,z przedmową Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, co stanowi wymierny wkład Komitetu w stan badań nad powstaniem”.
W opinii prof. Polaka istotnym czynnikiem podejmowania przez koszalińskich historyków badań nad Powstaniem Wielkopolskim jest fakt, iż w Koszalinie osiedliło się ponad 50 byłych powstańców, spoczywających obecnie na miejscowym cmentarzu.
Sama wystawa – jak mówi Leszek Bednarek, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Wystawy – będzie niezwykle interesująca, z wieloma cennymi okazami: „Swoje eksponaty zaprezentuje 55 wystawców z 15 okręgów. Będziemy mieli okazję podziwiać ścisłą polska czołówkę, wśród których należy wymienić m.in. eksponaty: Polskie kartki pocztowe w walucie złotowej 1925-1939. Fragment specjalizacji; Tułacze losy uchodźców polskich z ZSRR, oparte na dokumentacji pocztowej z lat 1942-1950; Legiony Polskie 1914-1918; Poczta na ziemiach polskich w okresie kształtowania granic II Rzeczypospolitej 1918-1922; Armia Polska we Francji1917-1919 w dokumentacji pocztowej. To tylko niektóre, te które wiążą się z historycznym hasłem wystawy. Doskonałych eksponatów jest jednak jeszcze co najmniej kilkanaście”.