Konferencja wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i ma uświadomić słuchaczom m.in. złożoność problemów społecznych na jakie w różnych okresach natrafiała Rzeczpospolita. Gospodarcze i społeczne czynniki odbudowy II Rzeczypospolitej przybliży dr hab. Michał Polak, profesor Politechniki Koszalińskiej i dziekan Wydziału Humanistycznego. O historii i rozwoju publicznych służb zatrudnienia w Polsce - od odzyskania niepodległości do chwili obecnej - opowie Henryk Kozłowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie.
Jak podkreśla dr hab. Marek Pogonowski, profesor Politechniki Koszalińskiej i dyrektor oddziału ZUS w Koszalinie, zamierzeniem organizatorów jest jednak, by konferencja nie miała wyłącznie historycznego charakteru. Będzie więc mowa o tym, jak państwo i samorządy aktualnie rozwiązują problemy społeczne.
Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który przyjął zaproszenie na konferencję, opowie o polityce społecznej w Koszalinie. Będzie też można wysłuchać referatów o różnych aktualnych zjawiskach społecznych w Polsce i w Europie: m.in. o konsekwencjach społecznych chorób przewlekłych oraz o tym, jak ubezpieczenia społeczne wpływają na koszty pracy. Dr Dariusz Magierek, prodziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej opowie o problemie młodzieży tzw. kategorii NEET (młodzi ludzie, którzy nie kształcą się, nie pracują i nie przygotowują do zawodu).
Warto wspomnieć, że w dniach od 26 do 30 listopada br. w holu budynku Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Kwiatkowskiego 6e będzie można obejrzeć przygotowaną przez ZUS wystawę okolicznościową „Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia Ubezpieczeń Społecznych w Polsce 1918-2018”. A w dniu konferencji (28 listopada br.) w stoisku ZUS będzie można założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Organizacja wspólnej konferencji wynika m.in. z umowy o współpracy zawartej pomiędzy ZUS a Politechniką Koszalińską w maju 2017 roku. Wśród zapisów porozumienia znalazły się również inne inicjatywy, w tym realizacja projektu „Ubezpieczenia społeczne – edukacja z ZUS”, prowadzenie studenckich staży i praktyk w ZUS, udział we wspólnych projektach naukowych.