Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Muzycznej FRAZA już po raz dziesiąty realizuje w 2018 roku swój flagowy projekt, dotyczący prowadzenia autorskich warsztatów muzycznych dla osób starszych pn. "Z muzyką za pan brat". Zadanie to jest realizowane nieprzerwanie od 2009 roku i współfinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Miasto Koszalin - projekt wielokrotnie zajmował w konkursach najwyższe miejsca!
W projekcie „Z muzyką za pan brat” nie tylko chodzi o upowszechnianie kultury - u starszych osób znajdujących się w trudnej sytuacji, w tym w szczególności w procesie wykluczenia społecznego (osamotnionych, niepełnosprawnych i ubogich), na pierwszy plan wysuwają się często problemy związane ze zdrowiem psychicznym (zwłaszcza zagrożenie depresją), otępieniem starczym (demencją) oraz chorobą Alzheimera. W tym przypadku jedną z bardzo skutecznych, a zarazem przyjemnych form zapobiegania tym niekorzystnym zmianom jest regularne, aktywne muzykowanie, najlepiej w grupie.
W dziesięciu edycjach w/w zadania łącznie udział wzięły 973 osoby w wieku emerytalnym. Zadanie zostało przez kontrolerów z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Zachodniopomorskiego w 2011 roku uznane za innowacyjne w skali Województwa i zgłoszone w 2012 roku do konkursu ogłoszonego przez Senat RP pn. "Samorząd przyjazny edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej". Zadanie było ponownie kontrolowane przez pracowników ROPS w 2015 r., a w protokole pokontrolnym znajduje się zapis, że realizowane zadanie jest jedynym w swoim rodzaju na terenie całego Województwa Zachodniopomorskiego.
„Z muzyką za pan brat” w 2018 roku jest realizowany od 1 marca do 31 grudnia 2018 r., przez Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Muzycznej FRAZA, w partnerskiej współpracy z Chojnickim Centrum Kultury. W jego ramach prowadzone są między innymi następujące działania:
1. Spotkania informacyjne w wybranych miejscowościach województwa zachodniopomorskiego (Białogard, Darłowo, Sławno, Świdwin);
2. Spotkania z Policją służące poprawie bezpieczeństwa osób starszych;
3. Grupowe, muzyczne warsztaty w następujących klasach: keyboard, gitara klasyczna, gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja, flet prosty, saksofon (po raz pierwszy), ukulele oraz emisja głosu;
4. Kurs nauki języka angielskiego oparty na analizie tekstów anglojęzycznych piosenek z lat młodości seniorów;
5. Zorganizowanie III Regionalnego Przeglądu Muzykujących Seniorów – Instrumentalistów (Filharmonia Koszalińska – 3 listopada 2018 r.);
6. Zorganizowanie Koncertu Wigilijnego – 16 grudnia 2018 r.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w pracowniach muzycznych na terenie Koszalina oraz częściowo także Chojnic. Uczestnikami mogą być osoby, które ukończyły 60 lat i zamieszkują na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz Chojnic i powiatu chojnickiego. Ilość miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. W 2018 roku wyczerpano już wszystkie wolne miejsca (zgłosiło się ponad 80 uczestników).