Twórczość Pawła Matyszewskiego obsesyjnie krąży wokół tematu przemijania. Fascynuje go zmienność i kruchość istnienia. Jego prace – malarskie obiekty – sytuujące się na pograniczu realizmu i abstrakcji przypominają materię ciała. Czasem są nacechowane erotyzmem, innym razem odpychające, ale zawsze zmysłowe i atrakcyjne wizualnie.
Artysta wykonuje także obiekty roślinne (Tort, Galeria Arsenał w Białymstoku, Zajście, Galeria Bielska BWA, 2016), które są żywe i ulegają biologicznej degradacji. Proces rozkładu jest tu kluczową strategią: w wyniku naturalnych procesów obiekt zmienia kolor i formę, pojawia się na nim pleśń, z ziemi kiełkują zawieruszone w niej nasiona. Stopniowo zamysł artysty zaciera się, kompozycja umiera i jest wyrzucana.
„Gęstwina znaczeń” - praca przygotowana specjalnie na pokaz w Koszalinie – jest właśnie takim złożonym obiektem/organizmem biologicznym wykonanym z roślin i ziemi. Zmysłowa, przesączona zapachami natury. Dwuznaczna i niepokojąca.
Co oznacza przemijalność i zmienność, czym jest tytułowa gęstwina, przez którą musimy się przedzierać? Sztuka Matyszewskiego to propozycja bardzo intymna i niejednoznaczna. Jest w niej zachwyt życiem i strach przed śmiercią.
Paweł Matyszewski (1984, Białystok) - dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni Piotra C. Kowalskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie obecnie jest doktorantem w pracowni Dominika Lejmana. Stypendysta programu "Młoda Polska", laureat nagród artystycznych - Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” oraz Biennale Sztuki Młodych „Rybie oko” w Słupsku.
Galeria Scena / Fundacja #Kultura
ul. Andersa 24/4
(wejście od ul. Racławickiej)
Koszalin
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Koszalin.