Szukając sprzymierzeńców w procesie propagowania usług w zakresie szeroko rozumianego poradnictwa zawodowego, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej /CIiPKZ/ Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie zwróciło się do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej
z propozycją utworzenia w siedzibie Biblioteki mobilnego punktu informacyjno-doradczego. Propozycja spotkała się z przychylnym przyjęciem ze strony przedstawicieli KBP i dzięki temu już od października 2018 roku planowane są pierwsze dyżury doradczo-informacyjne.
Czy biblioteka to dobre miejsce na prowadzenie doradztwa zawodowego? Z pewnością tak. Biblioteka tradycyjnie kojarzy się nam z zacisznym miejscem, w którym można się skryć przed zgiełkiem nowoczesności. Współczesna biblioteka proponuje jednak swoim klientom coraz szerszą ofertę usług. Oprócz korzystania z książek, można posłuchać w niej muzyki, obejrzeć film, wystawę artystyczną, skorzystać z Internetu, podyskutować na wybrany temat. Może być ona zatem także doskonałym miejscem świadczenia profesjonalnych usług z zakresu poradnictwa zawodowego.
Doradztwo edukacyjno-zawodowe najczęściej postrzegane jest jako wsparcie rozwojowe, jednakże to informacja, często niedoceniana, jest jednym z najistotniejszych elementów procesu doradczego. Każdy z nas, by móc formułować realne cele i podejmować trafne decyzje dotyczące rozwoju edukacyjnego czy zawodowego powinien posiadać rzetelne informacje zarówno na swój temat, jak i na temat realiów rynku pracy. Biblioteka jako miejsce informacji o zawodach, kierunkach kształcenia i rynku pracy może stać się ważnym ośrodkiem wsparcia dla osób planujących swoją ścieżkę kariery.
Doradcy zawodowi z koszalińskiego CIiPKZ, w trakcie cyklicznych indywidualnych
i grupowych konsultacji, będą służyć użytkownikom biblioteki pomocą w „ustawieniu żagli”, określaniu ich celów zawodowych w oparciu o bilans kompetencji, ukierunkują w wyborze profilu dalszego kształcenia się. Udzielą wskazówek w zakresie poruszania się po rynku pracy, skupią się na praktycznych aspektach aplikowania do pracy (pomogą czytelnikom KBP opracować dokumenty, przygotują do rozmowy kwalifikacyjnej), a także na rozwoju umiejętności miękkich w zakresie autoprezentacji oraz komunikacji interpersonalnej.
Planowanie ścieżki edukacyjnej i zawodowej ma istotny wpływ na całe nasze życie, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu czy miejsca pracy, każdy powinien zastanowić się nad własnymi zainteresowaniami, uzdolnieniami, predyspozycjami czy kompetencjami, nie zapominając jednocześnie o marzeniach. W przypadku biblioteki, dodatkowym, wyjątkowym narzędziem doradczym będzie niepowtarzalna atmosfera, której nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Biblioteka jest bowiem z jednej strony, miejscem rzetelnych, naukowych poszukiwań, a z drugiej – wolną przestrzenią pozwalającą oddać się właśnie swoim marzeniom.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wyborem zawodu, kierunku kształcenia, poszukiwaniem pracy, analizą mocnych stron i atutów zawodowych, jak również skonsultowaniem swoich dokumentów aplikacyjnych i przygotowaniem do rozmów z pracodawcami.