W niedzielę 10 czerwca o 17.30 w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny (ul. Biskupa Czesława Domina 10) zostanie odprawiona Msza Święta z okazji 10 rocznicy powrotu Mszy Świętej w klasycznym rycie rzymskim (tzw. trydenckim).
Forma nadzwyczajna rytu rzymskiego różni się od formy zwyczajnej m.in. ustawieniem kapłana (stoi on przed ołtarzem, zwrócony twarzą – wraz z wiernymi – w kierunku ustawionego centralnie krzyża), używaniem ambony na czas kazania, językiem liturgii (łacina) i szatami liturgicznymi.
Interesująca jest historia neogotyckiej świątyni, w której odprawiane są Msze Święte (obecnie kościół pomocniczy parafii katedralnej) – to jednocześnie historia odrodzenia katolicyzmu w Koszalinie: od czasów reformacji aż do drugiej połowy XIX w. koszalińscy katolicy nie mieli swojej świątyni. Kościół, który zbudowano m.in. dzięki datkom katolików z monarchii austro-węgierskiej (głównie Chorwacji, Węgier, Bośni i Hercegowiny) poświęcono w 1870 roku, aż do 1945 r. służył wiernym – m.in. Polakom z Pomorza, a także pochodzącym z Kaszub, Wielkopolski a przybyłym do Koszalina w poszukiwaniu pracy czy odbywającym tu służbę wojskową – jako jedyna świątynia katolicka w mieście.
Koszalińskie Środowisko Tradycji Łacińskiej corocznie pielgrzymuje do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu (październik) oraz do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej (wrzesień), organizowane są dni skupienia i rekolekcje.