Pensjonariusze ZK w Koszalinie uczestniczyli w układaniu oraz podbijaniu toru między Manowem a Rosnowem, brali także udział w wymianie podkładów między Koszalinem i Manowem oraz w pracach porządkowych na terenie lokomotywowni.
-To bardzo zdyscyplinowani pracownicy-podkreśla Paweł Gajdzica, prezes Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. Dzięki pomocy Zakładu Karnego w Koszalinie udało się znacznie przyspieszyć prowadzone od 5 lat prace na odcinku Manowo-Rosnowo. To m. in. dzięki pomocy osadzonych, po 13 latach przerwy w kursowaniu kolei wąskotorowej do Rosnowa, możliwy był wjazd drezyny technicznej na stację w Rosnowie.
W pracach uczestniczą także od wielu lat osoby na „odróbkach” społecznie użytecznych kierowanych do pracy na kolei wąskotorowej przez I Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Przy obsłudze ruchu uczestniczyli w tym roku także pracownicy skierowani z Powiatowego Urzędu Pracy w ramach prac interwencyjnych. Bez nich wszystkich niemożliwe byłoby odtworzenie torowiska do Rosnowa.
Trakt został zdewastowany i rozkradziony w latach 2001-2005, kiedy Koszalińska Kolej Wąskotorowa nie kursowała a jej majątkiem nikt się nie interesował. Kolei nie chciał przejąć wówczas żaden samorząd i dopiero po powstaniu Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki zaopiekowali się nią wolontariusze TMKW - przypomina Paweł Gajdzica.
Przed wolontariuszami teraz dalszy ciąg prac przy torowisku do Rosnowa. Tory leżą, ale wymagają podbicia, czyli wzmocnienia podłoża na którym spoczywa torowisko. Prace te należy wykonać do przyszłorocznego sezonu kursowania kolejki.
W tym roku Koszalińska Kolej Wąskotorowa ma zaplanowany jeszcze jeden kurs. Będzie to Sylwester z wąskotorówką. Miłośnicy szampańskiej zabawy będą mogli spędzić tę noc w wagonie tanecznym a w Manowie - przy ognisku z muzyką i atrakcjami. Wyjazd z Koszalina do Manowa 31 grudnia o godz. 21.00 Szczegóły na plakacie.