Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Koszalinie wystąpiła z wnioskiem o nabycie przedmiotowej nieruchomości z równoczesnym udzieleniem bonifikaty od ceny jej nabycia w wysokości 99%. Wnioskodawca powyższe uzasadnił faktem, że w grudniu 2013r. Parafia otrzymała decyzję Prezydenta Miasta zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę Domu Opieki i Spotkań Ekumenicznych przy Kościele Prawosławnym wraz z niezbędną infrastrukturą.
Parafia po przystąpieniu do prac budowlanych na działkach pozostających w jej użytkowaniu wieczystym natrafiła pod powierzchnią ziemi na starą zabudowę. Powyższe spowodowało rozpoczęcie prac archeologicznych, odsłonięto stare fundamenty prezbiterium, a także zabudowę XIII-wiecznych fundamentów. Odkryta XIII-wieczna zabudowa dawnego kościoła oraz zamku i miejsca dawnych pochówków, według Konserwatora Zabytków przedstawia cenną wartość historyczną.
Podjęte prace budowlane zostały wstrzymane decyzją z lutego 2014r. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ze względu na konieczność zabezpieczenia średniowiecznych warstw kulturowych. W wyniku prowadzonych prac archeologicznych Parafia znalazła się w trudnym położeniu, gdyż pomimo poniesienia już znacznych nakładów finansowych na projekt budowlany oraz na prowadzenie prac archeologicznych w wysokości przekraczającej 100 tys. zł, nie może dalej realizować inwestycji.
W związku z tym Parafia wniosła o nabycie na cele związane z działalnością charytatywno-opiekuńczą nieruchomości położonej przy ul. Adama Mickiewicza 9 z uwzględnieniem 99% bonifikaty od jej ceny, na postawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami. Obecnie Parafia nie posiada pomieszczeń, w których mogłaby realizować powyższą działalność. Zaletą wspomnianej nieruchomości jest jej położenie w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu sakralnego, co w części zrekompensuje utratę terenu na zapleczu cerkwi. W związku z udzieleniem bonifikaty, działka należącą do Parafii stanie się własnością miasta, a zabytki zostaną udostępnione do zwiedzania.
Dlaczego bonifikata od ceny nieruchomości była możliwa? W myśl przepisów ustawy z dnia 4 lipca 1991r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, osoby prawne Kościoła mają prawo do prowadzenia właściwej dla każdej z nich działalności charytatywno-opiekuńczej. Artykuł 6 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy wskazuje, że parafie posiadają status osoby prawnej. Na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli zbycie następuje m.in. na rzecz osób prawnych, które prowadzą działalność charytatywną i opiekuńczą, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową. Ponadto art. 68 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy mówi, że właściwy organ za zgodą rady miejskiej może udzielić bonifikaty od ceny, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na rzecz wyżej wymienionych osób.