W Kołobrzegu trwa I Międzynarodowe Forum Ekologiczne. Przedstawiciele samorządów, świata nauki, przedsiębiorcy, media oraz środowiska związane z ekologią dokonają analizy aktualnych zagrożeń i wyzwań dotyczących ekologii.
Najważniejszym punktem Forum Ekologicznego było podpisanie przez cztery województwa (zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie i dolnośląskie) umowy z programu o nazwie PROSUMENT.
Jest to program, który ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej poprzez zachęty finansowe. To w ramach tego programu Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomią dopłaty dla osób fizycznych zainteresowanych budową mikroinstalacji, wykorzystujących źródła odnawialne do produkcji prądu i ciepła na potrzeby mieszkaniowe.
Wsparciem publicznym zostaną objęte zakupy i montaż sześciu rodzajów instalacji: panele fotowoltaiczne, małe wiatraki, pompy ciepła, kolektory słoneczne, piece na biomasę i układy mikrokogeneracyjne wliczając małe biogazownie.
Zależnie od rodzaju instalacji, klienci mogą liczyć na dotacje w wysokości od 20-40% dofinansowania oraz pożyczki oprocentowane na 1% w skali roku na pozostałe koszty kwalifikowane. Łącząc oferowane preferencyjne dotacje i pożyczki klient bez inwestowania zasobów własnych od razu może produkować ciepło i prąd na swoje potrzeby, z możliwością sprzedaży nadwyżek energii do sieci.
Według uczestniczącego w konferencji wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego przy takim sposobie finansowania i żywotności urządzeń energetycznych szacowanej na 25–30 lat, program "Prosument" powinien być bardzo atrakcyjny dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
To właśnie te jednostki jako głównych beneficjentów "Prosumenta" widzą prezesi funduszy z Gdańska, Krakowa i Wrocławia.
Natomiast fundusz w Szczecinie, jak zapowiedział jego prezes Jacek Chrzanowski, chce się skupić na indywidualnych gospodarstwach domowych.