Oliver Bridge triumfuje w Mielnie

Autor Andrzej Mielcarek / fot. Bogo/Sieplywa.pl 8 Września 2014 godz. 14:16
Niekwestionowanym triumfatorem zakończonych w niedzielę 7 września Mistrzostw Europy w Kiteboardingu Mielno 2014 został Oliver Bridge. Reprezentant Wielkiej Brytanii został mistrzem Europy w aż trzech kategoriach: mężczyzn do lat 18, mężczyzn do lat 21 oraz w kategorii otwartej mężczyzn. Mistrzynią Europy została Rosjanka, Elena Kalinina.

Tytuł wicemistrza Europy w kategorii otwartej zdobył Hiszpan, Florian Trittel. Ostatni na podium stanął Riccardo Leccese, reprezentujący Włochy. W kategorii Masters najlepszy okazał się Tomasz Janiak, dzięki któremu Polska zdobyła jedyny mistrzowski tytuł na tych zawodach. Na uwagę zasługuje też występ dwóch innych Polaków - Maksa Żakowskiego (7. miejsce w kategorii open, 3. miejsce w kategorii do lat 21) oraz Błażeja Ożóga (9. miejsce w kategorii open).

Poza mistrzynią Europy Elena Kalininą  wśród pań na podium stanęła polska zawodniczka - Agnieszka Grzymska. Na trzecim miejscu uplasowała się Tatiana Sysoeva.

Niedziela, czyli piąty a zarazem ostatni dzień mistrzostw, był przeznaczony na rozegranie wyścigów medalowych najlepszej dziesiątki kobiet oraz mężczyzn. Zawodnicy i sędziowie z nadzieją oczekiwali na poprawę warunków, na morzu jednak przez cały dzień panowała flauta. Po południu odbyło się oficjalne zamknięcie regat. O godzinie 17 wszyscy goście, organizatorzy oraz zawodnicy uczestniczyli w oficjalnym zakończeniu regat, podczas którego odbyło się też wręczenie nagród zwycięzcom.

Dzisiaj w Mielnie rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Kitebordingu. W gronie faworytów jest koszalinianin Mistrz Polski w tej dyscyplinie sportu - Maksymilian Żakowskim. Tuż przed zawodami zgodził się na chwilę rozmowy z nami. Jaki jest Pana cel na rozpoczynającą się imprezę? - Tegoroczne Mistrzostwa Europy są dla mnie najważniejszym startem w tym sezonie. W tym roku udało mi się obronić tytuł Mistrza Polski oraz zdobyć Puchar Polski. Medal w zaczynających się mistrzostwach byłby dla mnie wielkim osiągnięciem i jest to mój cel na te zawody. Mam nadzieję pokazać się z dobrej strony na swoim akwenie, ponieważ na co dzień trenuję właśnie w Mielnie. Nie będzie to jednak proste, ponieważ do Mielna przyjechała cała czołówka światowa.    Kto może Panu przeszkodzić, w walce o tytuł? - Głównymi faworytami do tytułu są:  Włoch- Andrea Leacese, młody zawodnik z Wielkiej Brytanii- Olivier Bridge oraz  Francuz Maxim Nocher- aktualny Mistrz Świata.   Przypomnijmy, że takiej imprezy w Kiteboardingu w naszym regionie jeszcze nie było. Już dzisiaj w Mielnie rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w tej pięknej dla oka dyscyplinie sportu. Na starcie zawodów stanie 70 uczestników z całej Europy i nie tylko.   W rozpoczynających się mistrzostwach weźmie udział światowa czołówka tej dyscypliny sportu, z aktualnym mistrzem świata Francuzem Maximem Nocherem na czele. Stawką jest nie tylko tytuł mistrzowski, ale również nagroda w wysokości 10 tysięcy euro.     Mistrzostwa potrwają od 2 do 7 września br. Dzięki formule open na starcie staną nie tylko Europejczycy, ale również zawodnicy z Kanady, Izraela, Turcji, Kolumbii, Kajmanów i Brazylii – łącznie prawie 70 sportowców, w tym sześć pań (w niedawnych mistrzostwach świata w Turcji uczestniczyło ich 10).

Żakowski mistrzem Polski

Patryk Pietrzala /fot. facebook.com - 27 Sierpnia 2013 godz. 11:02
Maks Żakowski zdobył mistrzostwo Polski w kiteracingu. Jest to jak na razie największy sukces 19-letniego mieszkańca Koszalina. Kiteracing będzie za parę lat dyscypliną olimpijską, więc Żakowski być może na kolejnej Olimpiadzie będzie mógł walczyć o medal dla swojego kraju. Koszalinianin zdobył już w tym roku srebrny medal Pucharu Europy na niemieckiej wyspie Sylt. Obecnie 19-latek klasyfikowany jest na piętnastej pozycji w rankingu Pucharu Świata.   Tytuł mistrza Polski, Żakowski zapewnił sobie na zawodach w Jastarni, które również wliczane są do Pucharu Świata. Niedawno Mielno również gościło Puchar Polski w kitesurfingu, a tam Żakowski również wywalczył złoto.