Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.
Koszalin, Poland
wydarzenia

Plaża Miejska i WakePark

Autor Paweł Kaczor / info. UM Koszalin 17 Czerwca 2014 godz. 15:16
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Przygotowania na plaży miejskiej do sezonu idą pełną parą. Pierwszy pylon toru do wakeboardingu już stoi.

- Myślę, że do 28 czerwca zdążymy ze wszystkimi najważniejszymi atrakcjami. – mówi Robert Grabowski, Rzecznik Prasowy Prezydenta Koszalina. Otwarcie Plaży Miejskiej (link) i WakeParku (link) odbędzie się w dniach 28-29 czerwca. Obecnie trwają intensywne prace aby zdążyć na czas. – W tej chwili na terenie zbiornika jest sporo koparek i sprzętu. Robotnicy pracują do późnych godzin popołudniowych. – komentuje Robert Grabowski. Aktualnie montowany jest plac zabaw, parking będzie gotowy na dniach, a pierwszy pylon toru do wakeboardingu już stoi. – Trwają roboty kanalizacyjno-wodociągowe i elektryczne. Na miejscu jest również firma, która montuje WakePark. Do otwarcia powinnyśmy wyrobić się również z fontanną. – dodaje Robert Grabowski.

 

Na teren Zalewu przywieziono już 182 tony piasku znad morza. –

Zostanie on wysypany na terenie plaży miejskiej. Piasek, który przyczyni się do rozszerzenia samego kąpieliska, jest z Ustki - tak zdecydował Urząd Morski w Słupsku. Jest oczywiście bezpłatny. Miasto ponosi tylko koszty transportu. – mówi Robert Grabowski. Warto dodać, że pierwsze badania wody zostały już wykonane. – Zrobiliśmy je ok. 2-3 tygodnie temu i wyszły bardzo dobrze. Kolejne badania powinny zostać przeprowadzone w najbliższych dniach. Aby dopuścić kąpielisko do użytkowania - muszą również być pozytywne. – komentuje Rzecznik Prasowy Prezydenta Koszalina.

Pierwsi ratownicy mają pojawić się na tzw. bocianim gnieździe już na początku przyszłego tygodnia.

Następny artykuł

Czytaj też

Sonda: jak oceniasz prezydenta Koszalina?

Redakcja - 29 Czerwca 2014 godz. 11:58
Możesz wyrazić swoją opinię w sprawie sprawowania przez Piotra Jedlińskiego władzy w mieście. Masz kłopot z podjęciem decyzji? Wahasz się? Wpisz "Jedliński"do naszej wyszukiwarki i poznasz materiały, w których o nim informowaliśmy. Jesteś leniwy? Nie chce się Tobie tego robić? Ok! Zrobiliśmy to za Ciebie. Wystarczy kliknąć w jeden z poniższych artykułów….         Oceń pracę prezydenta - kliknij tutaj.

WOPR rozpoczął sezon!

Patryk Pietrzala / fot. regiopraca.pl - 24 Czerwca 2014 godz. 12:02
Sezon w Mielnie zbliża się wielki krokami. Dodatkowo do obowiązków ratowników z naszego regionu dojdzie obstawa koszalińskiego Zbiornika Retencyjnego. Najbardziej gorący, dosłownie i w przenośni, okres w Mielnie rozpocznie się za parę dni. Masa turystów z całej Polski przyjedzie nad morze by odpocząć od trudów dnia codziennego. Ludźmi, którzy będą dbali o nasze zdrowie na plaży będą ratownicy WOPR.   Nie jest tajemnicą, że od kilku lat praca na stanowisku ratownika nie jest aż tak opłacalna. Niektórzy robią to ze względu na chęć niesienia pomocy innym, dla pozostałych jest to pasja, są też tacy, którzy chcą po prostu zarobić. Niestety w ostatnich latach szefowie WOPR-u zanotowali tendencję spadkową w zgłoszeniach o pracę nowych ratowników. - Jeszcze nie tak dawno na sześćdziesiąt miejsc miałem od 100 do 120 zgłoszeń. Teraz przyjeżdża od czterdziestu do pięćdziesięciu ratowników, dlatego ciężko mi powiedzieć czy będę miał komplet ludzi – mówił szef mieleńskiego WOPR-u, Leszek Pytel.   By zostać ratownikiem, trzeba zaliczyć kilka kursów – m.in. kurs pierwszej pomocy, który trzeba powtarzać co trzy lata. - „Wejście na plażę” jest w tym momencie stanowczo za drogie. Za kurs na ratownika trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych, do tego trzeba jeszcze doliczyć kurs pierwszej pomocy, czyli kolejny tysiąc. Ratownikami zostają zwykle studenci lub uczniowie, więc ciężko jest im uzbierać taką sumę pieniędzy – tłumaczył Leszek Pytel.   Dla tych, którzy się niecierpliwią i chcą sprawdzić temperaturę bałtyckiego morza, mamy dobrą informację. Jeden punkt przy głównej plaży jest już obstawiony przez ratowników. - 30 czerwca odbędzie się tradycyjny bieg i wówczas wybierzemy najlepszych z najlepszych. Od 1 lipca wszystkie punkty w Mielnie będą obstawione przez ratowników – zapewnił Leszek Pytel.   W najbliższą sobotę odbędzie się otwarcie koszalińskiego Zbiornika Retencyjnego. Mieszkańcy naszego miasta będą mogli korzystać ze sztucznego zbiornika. - Skoro w sobotę jest otwarcie plaży, to ratownicy będą wówczas obstawiali okolice Zbiornika Retencyjnego od 10:00 do 18:00 – powiedział Sławomir Pikuła, prezes koszalińskiego WOPR-u.      

Który projekt zwycięży?

Paweł Kaczor / info. i grafika: UM Koszalin - 23 Czerwca 2014 godz. 13:55
Zakończyło się głosowanie na Koszaliński Budżet Obywatelski 2015. – Przez Internet oddano 7415 głosów. To ponad tysiąc więcej niż w ubiegłym roku. Ostateczne wyniki i lista zwycięskich projektów podana zostanie do 7 lipca. – informuje Robert Grabowski, rzecznik prasowy prezydenta Koszalina. Z naszych ustaleń wynika, że w głosowaniu elektronicznym najwięcej głosów wśród tzw. „małych projektów” uzyskał pomysł pt. „Góra Chełmska – najlepsze miejsce dla rowerów, spacerów i Nordic Walking” (23,58%). Zakłada on wytyczenie i zagospodarowanie istniejących ścieżek na Górze Chełmskiej. Ścieżki zostaną w pełni oznakowane. Przewiduje się stworzenie mapy istniejących ścieżek w formie papierowej i elektronicznej. Drugie miejsce zajęła propozycja pt. „Od malucha do seniora – ogólnodostępne miejsce rekreacji rodzinnej” (21,64%). Jej celem jest rozbudowa ogólnodostępnego placu zabaw przy Przedszkolu nr 3 w Koszalinie o zestaw gimnastyczny „Pajączek” wraz z miejscami do wypoczynku dla opiekunów. Zaś trzecią pozycję zajął „Street Workout – uliczny trening” (13,84%). Projekt zakłada rozbudowę Doliny Sportowej poprzez ustawienie instalacji pozwalającej na wykonywanie ćwiczeń z zakresu street workout, czyli wykonywania ćwiczeń na świeżym powietrzu przy wykorzystaniu elementów zabudowy miejskiej oraz siły własnych mięśni.   Natomiast wśród tzw. „dużych projektów” najwięcej głosów Internautów otrzymał pomysł pt. „Obserwatorium astronomiczne Koszalin” (18,89%). Zakłada on budowę obserwatorium astronomicznego o niewielkiej powierzchni (do 100 m kw.) wraz z wyposażeniem. W trzykondygnacyjnym budynku obserwatorium znajdą się sterownia ze stanowiskami komputerowymi, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Z obserwatorium będą mogły korzystać placówki szkolne i naukowe, mieszkańcy oraz turyści. Drugie miejsce zajęła propozycja pt. „Parowóz wąskotorowy dla Koszalina. Koszalin pełnia życia, pełnia pary” (16,93%). Jej przedmiotem jest naprawa historycznego parowozu wąskotorowego dla Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, a także włączenie do regularnej obsługi pociągów turystycznych na trasie Koszalin – Manowo – Rosnowo. Zaś trzecią pozycję zajęła „Polana rekreacyjna na Górze Chełmskiej” (15,46%). Jej założeniem jest zagospodarowanie terenu w okolicy Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi poprzez budowę kompleksu sportowego. W skład kompleksu wejdzie boisko do piłki nożnej, boisko do gry w siatkówkę plażową, kort tenisowy, bieżnia okalająca stadion. Teren kompleksu zostanie ogrodzony, wyposażony w plac zabaw dla dzieci, ławeczki, kosze na śmieci oraz monitoring. W celu poprawy estetyki przewidziane jest dosadzenie drzew iglastych.   Projekty do realizacji Budżetu Obywatelskiego mogły dotyczyć wszystkich spraw, które mieściły się w kompetencjach miasta. Propozycje mógł złożyć każdy mieszkaniec lub grupa mieszkańców Koszalina, osoba prawna, organizacja pozarządowa, Rada Osiedla, a także inne podmioty działające na terenie miasta. Prawo zgłaszania projektów oraz głosowania posiadali wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli, bądź ukończą 16 lat w roku obecnym. Decyzję o wyborze 20 projektów, które zostały umieszczone na karcie do głosowania podjęła Rada Budżetu Obywatelskiego, która składała się z 30 osób.   Na każde spotkanie Rady BO zapraszani byli autorzy projektów oraz mieszkańcy, którzy byli zainteresowani pomysłami. Z Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane te projekty, które w głosowaniu uzyskają największą liczbę głosów mieszkańców w każdej z kategorii do kwoty przeznaczonej na każdą grupę projektów. Wybrane inwestycje zostaną zrealizowane w trakcie 1 roku budżetowego. Głosowanie odbyło się w formie elektronicznej oraz w tradycyjny sposób.   Łączna kwota przeznaczona na tzw. „małe projekty” (do 50 tys. zł) wynosi 100 tys. zł, zaś na tzw. „duże projekty” (do 500 tys. zł) – 1,4 mln zł. Każdy mieszkaniec mógł oddać 3 głosy na wybrane projekty z każdej kategorii (łącznie 6 głosów). Kwota przeznaczona na realizowane projekty z Budżetu Obywatelskiego 2015 wyniesienie nie mniej niż 1,5 mln zł. Oficjalne wyniki poznamy do 7 lipca.

Zdecyduj jak wydać 1,5 mln zł!

Paweł Kaczor / info. UM Koszalin - 18 Czerwca 2014 godz. 14:38
Dotąd swój głos w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 drogą elektroniczna oddało ok. 5100 mieszkańców naszego miasta. Głosowanie trwa jeszcze niecały tydzień – do 22 czerwca. W ramach BO2015 mieszkańcy zdecydują na co wydać 1,5 mln zł. Głosować można na maksymalnie 3 projekty w każdej z dwóch kategorii, co oznacza, że do dyspozycji każdej osoby jest 6 głosów. Na ankiecie papierowej/elektronicznej, aby oddać ważny głos, trzeba wpisać imię i nazwisko, numer PESEL oraz podpisać/kliknąć zgodę na przetwarzanie danych. Uprawnionymi do głosowania są wszyscy mieszkańcy Koszalina, którzy w tym roku ukończyli, bądź ukończą 16 rok życia.   Akcja ta zdecydowanie przypadła do gustu mieszkańcom, a autorzy projektów namawiają do głosowania na swoje pomysły w różne sposoby. Zdarzyły się również przypadki związane z podszywaniem się pod kogoś (kradzież numeru PESEL). – Mieliśmy 3 takie przypadki. Zostały one zgłoszone na policję. Miasto złożyło obszerne wyjaśnienie w tej sprawie. Szkoda, że taki fajny projekt jest wykorzystywany do podszywania się pod kogoś. Za poszkodowane uznano 3 osoby. Obecnie jest prowadzone postępowanie w tej sprawie. – mówi Robert Grabowski, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta. – Zwiększyliśmy zabezpieczenia i obecnie będziemy dysponować IP każdej osoby, która w ten sposób będzie chciała działać. Przestrzegamy przed tym. – dodaje Robert Grabowski.   Do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego zachęca wiceprezes stowarzyszenia „Roweria” i Prezydent Koszalina:     Zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem projektów „małych” (link) oraz projektów „dużych” (link). Elektronicznie można oddać swój głos pod tym linkiem. Natomiast lista punktów, w których można głosować za pomocą papierowej ankiety znajduje się tutaj. Instrukcja do głosowania – link.   Zdjęcie głównie zawarte w artykule przedstawia realizowaną obecnie ścieżkę rowerową, która wygrała w Budżecie Obywatelskim 2014. Ma być ona gotowa do 15 lipca br.

Miliony na innowacje

Paweł Kaczor / info. i fot. Urząd Marszałkowski WZ - 18 Czerwca 2014 godz. 11:44
Ponad 82 mln zł dofinansowania na 68 innowacyjnych projektów otrzymają zachodniopomorscy przedsiębiorcy. Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Dotacje pozwolą regionowi na awans w rankingu, który dotyczy obecnie zakontraktowanych środków unijnych przez poszczególne województwa. – Od chwili powierzenia mi misji Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego priorytetem dla mnie jest przedsiębiorczość. Te dodatkowe ponad 82 miliony złotych trafią do zachodniopomorskich firm. Będą one podnosić ich konkurencyjność i tworzyć nowe miejsca pracy. Udzielenie tak ogromnej sumy unijnego dofinansowania, chociażby dla przedsiębiorców, pozwoli Zachodniopomorskiego na znaczny awans w rankingu zakontraktowanych środków przez poszczególne polskie regiony. – podkreślał podczas konferencji marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.   Możliwość wparcia inicjatyw, które zostały podjęte przez przedsiębiorców Pomorza Zachodniego, to efekt wdrożenia mechanizmu elastyczności, tzw. nadkontraktacji środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Umożliwia to nowelizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej, dzięki której można zwiększać do 10% kwotę środków unijnych przewidzianych w ramach danej osi priorytetowej. Pozwoliło to na udzielenie dofinansowania projektom, które dotąd znajdowały się na tzw. „liście rezerwowej”. W sumie to aż 68 inwestycji, których koszt całkowity wyniesie ok. 200 mln zł. Wsparcie ze środków RPO WZ na lata 2007-2013 wyniesie ok. 82 mln zł.   Pierwsze 5 umów z przedstawicielami lokalnego biznesu zostało już podpisanych. Beneficjentami wsparcia dla przedsiębiorców zostały: spółka Serwach z Goleniowa, spółka IQ Metal Polska ze Szczecina, spółka GM Plast z Polic, firma Drucker z Ustowa oraz spółka Fotokart ze Szczecina. Dla tych 5 firm dotacja w ramach RPO WZ na lata 2007-2013 wyniesie ok. 7 mln zł. Natomiast całkowite koszty inwestycji wyceniono na ok. 16 mln zł. Lista wszystkich projektów przewidzianych do dofinasowania znajduje się tutaj. Realizowane przez przedsiębiorców inwestycje wdrażają nowe technologie, wytwarzają ulepszone produkty i usługi, a także tworzą nowe miejsce pracy.

Wielkie otwarcie WakeParku

Paweł Kaczor / info. i fot. Centrum Kultury 105 - 6 Czerwca 2014 godz. 14:09
Otwarcie Zbiornika Retencyjnego i WakeParku odbędzie się w dniach 28-29 czerwca. Będzie to z pewnością wydarzenie, które przyciągnie liczne grono mieszkańców. WakePark planuje stworzyć niepowtarzalny klimat, a także organizować różnego rodzaju imprezy przez cały rok.   W dniu otwarcia (28.06) nie zabraknie atrakcji w WakeParku. Mianowicie wszyscy będą mogli pływać za 5 zł (cena obejmuje dwa starty). Ponadto odbędą się warsztaty teoretyczne na temat kitesurfingu i wakeboardingu (poprowadzi je instruktor ze Szkoły Kitesurfingu „Ale Wieje”), a także będzie miał miejsce wspólny trening fitness dla każdego.   Natomiast w niedziele (29.06) zagrają Cheeba (wokalista reggae, autor tekstów), DJ’e z Balticwaves (koszalińska grupa DJ muzyki elektronicznej), Zolen i DJ Veron. Dodatkowo odbędą się pokazy najlepszych zawodników Wakeboardingu w kraju, After Jam Session po Mistrzostwach Polski w wakeboardingu, zajęcia akrobatyczne na batucie, a także trening fitness (prowadzą trenerzy z Pure).   WakePark będzie oferował dwusłupowy wyciąg do wakeboardingu i nart wodnych oraz profesjonalne przeszkody – kicker i box. Tor będzie miał długość 175m. Klienci będą mogli skorzystać z pianek, kamizelek, kasków i desek do pływania. WakePark oferuje również szkołę kitesurfingu „Ale Wieje”, batut, kirerooming do ćwiczeń ewolucji na sucho, a także siłownię na świeżym powietrzu.   Ponadto na terenie zalewu będzie punkt gastronomiczny Beachbar Hamburgery&Koktajle oraz ogródek piwny. Nie zabraknie także strefy chill (leżaki, pufy, parasole, przebieralnie, toalety). Tuż obok znajdować będzie się pływająca fontanna i plaża miejska. WakePark Koszalin będzie oferował również liczne promocje. Zapraszamy do zapoznania się z fanpage WakePark Koszalin (link).