W ocenie Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które dotyczą odpłatności za drugi kierunek studiów, są zbyt restrykcyjne i nie przyczynią się do zwiększenia dostępności bezpłatnej edukacji. TK uznał, że przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym w tym zakresie utracą moc 30 września 2015r. Oznacza to, że odpłatność za studia na drugim kierunku będzie nadal obowiązywała w latach akademickich 2013/2014 i 2014/2015. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda ta sprawa w koszalińskiej uczelni. – Mamy teraz ok. 70 studentów niewnoszących opłat za kształcenie na drugim kierunku studiów. – komentuje Agnieszka Kowalska, rzecznik prasowy Politechniki Koszalińskiej.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym studentowi studiów stacjonarnych przysługiwała jedynie określona pula bezpłatnych zajęć. TK orzekł, ze część zapisów ustawy jest niezgodna z Konstytucją RP. Na ich podstawie uczelnie publiczne mogły pobierać opłaty za kształcenie żaków na studiach stacjonarnych na drugim lub kolejnym kierunku studiów, a także za zajęcia poza dodatkowym limitem punktów ECTS. Ustawodawca ma czas na zmianę niezgodnych z Konstytucją RP przepisów do 30 września 2015. Wątpliwości budzi to, czy student, który podjął studia na drugim kierunku przed tym terminem, będzie musiał kontynuować płatność za ten kierunek studiów po 2015r. – Student zaczynając kształcenie na pierwszym roku drugiego kierunku studiów nie ponosi opłat. Osoby, które podejmą studia na drugim kierunku w roku akademickim 2014/2015 nie będą za nie płacić. U nas nie ma tego problemu, ani nie będzie. – informuje Agnieszka Kowalska.
O rezygnacji z pobierania opłat za drugi kierunek studiów oraz za przekroczenie limitu punktów ECTS zdecydowały już władze Uniwersytetu Warszawskiego. W tej uczelni opłaty nie będą pobierane już w roku akademickim 2014/2015. Ponadto Parlament Studentów RP podejmuje intensywne działania, aby zmienić przepisy ustawy już od 1 października 2014r., po to, aby podjęcie i kontynuowanie kształcenia na drugim kierunków studiów w każdej uczelni publicznej w kraju, było bezpłatne właśnie od roku akademickiego 2014/2015, a nie tak jak orzekł TK – od roku akademickiego 2015/2016. – Uchylenie przepisu w tym momencie ochroni ich przed ponoszeniem opłat za studiowanie, które jak wskazał Trybunał, są niezgodne z Konstytucją RP. – stwierdził Piotr Müller, przewodniczący PSRP.