Organizatorem imprezy jest Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie. To nie będzie zwykły wyścig. Poza długą, sześciokilometrową trasą, na uczestników będzie czekało 12 przeszkód, które mają symbolizować 12 prac Herkulesa. Bieg odbędzie się 26 lipca, a start i meta będą ulokowane na Stadionie Sportowym „Bałtyk”, przy ulicy Stawisińskiego.
Aby zapisać się do Biegu Herkulesa należy zarejestrować się na stronie biegherkulesa.pl, wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wpłacić wpisowe na konto ZOS. W wydarzeniu może wziąć udział aż 600 osób, które wystartują w kolejnym turach, w godzinnych odstępach czasu. O 18:00 organizatorzy wypuszczą zawodników, którzy będą zmagać się w biegu zespołowym. O godzinie 11 najmłodsi biegacze wezmą udział w MINIBIEGU HERKULESA, a o godz. 14 odbędzie się bieg wyłącznie dla kobiet.
Wpisowe indywidualnie BIEG HERKULESA (także masters):
- Do 31 maja – 50 zł
- Do 30 czerwca – 70 zł
- Do 20 lipca – 100 zł
Wpisowe zespołowy Bieg Herkulesa (trzech zawodników):
-Do 31 maja – 120 zł
-Do 30 czerwca – 160 zł
-Do 20 lipca – 200 zł
Do tej pory organizatorzy podali zasady dziesięciu przeszkód. Wszystkie „prace herkulesa” poznamy dwa tygodnie przed samym biegiem.
Przeszkoda nr 1
Zawodnik wbiega na pionową siatkę, wspina się po niej, prześlizguje po górnej belce
na drugą stronę i schodzi po drewnianej drabinie. Wysokość przeszkody – 3 m.
Przeszkoda nr 2
Sposób pokonania przeszkody: Zawodnik biegnie nabrzeżem, przebiega przez most zbudowany z beczek, po czym podbiega na nabrzeże. Następnie biegnie wzdłuż rzeki, w stronę ulicy 4 marca.
Przeszkoda nr 3
Sposób pokonania przeszkody: Zawodnik wbiega do Dzierżęcinki, przebiega pod mostem, po czym wspina się po linie, zwisającej z nabrzeża, aby wydostać się z rzeki. Następnie biegnie wzdłuż rzeki, przy ulicy Sybiraków.
Przeszkoda nr 6
Sposób pokonania przeszkody: Zawodnik wbiega na wykładzinę, pochyloną pod kątem ok. 45 stopni, zjeżdża do wody, wstaje biegnie ok. 100m korytem rzeki pod mostem i wybiega na brzeg.
Przeszkoda nr 7
Sposób pokonania przeszkody: Zawodnik przeskakuje nad rozstawionymi belkami (wysokości 80 cm i rozstawionych w odległości 1,5 m jedna od drugiej). Przeszkoda ustawiona będzie na trasie powrotnej przy ul. Stawisińskiego,w pobliżu stadionu Bałtyk.
Przeszkoda nr 8
Sposób pokonania przeszkody: Zawodnik wbiega na siatkę, pochyloną pod kątem ok. 45 stopni, wspina się i przechodzi na drugą stronę siatki, następnie schodzi i kontynuuje bieg. Wysokość przeszkody - 4 m.
Przeszkoda zostanie usytuowana przy ulicy 4. Marca.
Przeszkoda nr 10
Sposób pokonania przeszkody: Zawodnik przechodzi po linie rozwieszonej nad powierzchnią wody,
przytrzymując się dwóch lin pomocniczych rozciągniętych na wysokości piersi, przebiega po wyspie i przechodzi po drewnianej kładce długości 4m i szerokości 10 cm łączącej wyspę z lądem.