Absolwent, który przystępuje do egzaminu maturalnego, zdaje obowiązkowo w części pisemnej język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny (na poziomie podstawowym). Dodatkowo maturzysta może przystąpić w danym roku do egzaminu maturalnego z nie więcej niż 6 przedmiotów dodatkowych. Część pisemna egzaminu zostanie przeprowadzona w dniach 5-23 maja br.
Część pisemna egzaminu dojrzałości z języka polskiego sprawdza umiejętność rozumienia czytanego tekstu nieliterackiego i pisania własnego tekstu z związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu. Na rozwiązanie zadań z arkusza z poziomu podstawowego zdający ma 170 min.
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowych trwa 170 min i polega na rozwiązaniu zadań egzaminacyjnych sprawdzających rozumienie pojęć i umiejętność ich zastosowania w życiu codziennym oraz zadań o charakterze problemowych. Arkusz składa się z 3 grup zadań: zawiera 20-30 zadań zamkniętych, 5-10 zadań otwartych krótkiej odpowiedzi i 3-5 – rozszerzonej odpowiedzi.
Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego sprawdza ogólną kompetencję komunikacyjną maturzystów w zakresie wybranego języka obcego. Arkusz podstawowej części pisemnej składa się z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych i wypowiedzi pisemnej. Czas trwania: 120 min.
Maturzyści muszą obowiązkowo zaliczyć również część ustną egzaminu (język polski i język obcy nowożytny). Część ustna zostanie przeprowadzona w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych. Ta część egzaminu maturalnego zostanie przeprowadzona w dniach 5-30 maja br. Egzamin ustny z języka polskiego trwa ok. 25 min i składa się z dwóch części. W pierwszej zdający prezentuje przygotowany temat, zaś w drugiej – maturzysta rozmawia z zespołem przedmiotowym (pytania dotyczą prezentowanego tematu).
Część ustna egzaminu z języka obcego nowożytnego przeprowadzana jest w danym języku. Egzamin trwa ok. 15 min. i składa się z rozmowy wstępnej (egzaminujący zadaje zdającemu kilka pytań związanych z jego życiem i zainteresowaniami) i 3 zadań (przeprowadzeniu rozmowy z odgrywaniem wskazanych w poleceniu ról; opis ilustracji i odpowiedź na 3 pytania; wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedź na 2 pytania postawione przez egzaminującego).
Zdający zdał egzamin maturalny, jeżeli z każdego egzaminu obowiązkowego w części ustnej i w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania. Warto dodać, że na zdanie egzaminu maturalnego nie mają wpływu wyniki egzaminów zdawanych jako dodatkowe.