Z takowych świadczeń w gabinecie ginekologiczno-położniczym korzystały mieszkanki gminy Mielno i Będzino oraz przebywające na ich terenie w sezonie letnim wczasowiczki. – Władze gminy, Radne Gminy Mielno zbierając podpisy mieszkańców pod stosownymi petycjami, przedstawicielki organizacji pozarządowych działających na terenie gminy, wielokrotnie występowały do Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, z prośbami o zapewnienie mieszkankom dostępu do świadczeń wykonywanych w gabinecie ginekologiczno-położniczym znajdującym się w Ośrodku Zdrowia w Mielnie. – informuje Olga Roszak-Pezała, wójt gminy Mielno.
W odpowiedzi ZOW NFZ z dnia 29 kwietnia 2013r. wyjaśniał, że po przeprowadzonej analizie migracji pacjentek w 2012r., ok. 50% pacjentek była diagnozowana i leczona w gminach ościennych (głównie w Koszalinie – 42,3%) w poradniach położniczo-ginekologicznych. Ponadto w piśmie zaznaczono, że ZOW NFZ nie przewiduje ogłoszenia postępowania uzupełniającego na świadczenie tych usług.
Kolejne pismo wystosowano 17 lutego br. – ZOW NFZ poinformował organ wykonawczy o adresach świadczeniodawców (tylko z miejscowości Koszalin), w których zostały zabezpieczone wnioskowane świadczenia dla mieszkanek gminy. Przekazał również informację, iż po otrzymaniu narzędzi informatycznych ogłosi stosowne postępowanie konkursowe. – dodaje Olga Roszak-Pezała.
Warto dodać, że na terenie gminy Mielno podstawową opiekę zdrowotną pełnią niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej otrzymujące środki finansowe z NFZ na podstawie zawartych umów na świadczenie usług zdrowotnych (gmina jedynie wynajmuje pomieszczenia tym podmiotom).