Wtorkowy wernisaż wystawy „Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego „Historia pomnika w fotografiach i dokumentach” stał się okazją do przypomnienia długiej i niełatwej drogi, od pomysłu budowy pomnika, aż do jego odsłonięcia.
Historię tę opowiada wystawa prezentowana w ratuszu, przygotowana przez Stowarzyszenie im. Marszałka Józefa :Piłsudskiego. Autor ekspozycji, koszaliński artysta fotografik Zdzisław Pacholski, prezentuje głównie swoje zdjęcia, ale także fotografie innych autorów – Radosława Brzostka i Tadeusza Rogowskiego. Na wystawie można znaleźć również dokumenty oraz wycinki prasowe – te ostatnie przypominają o tym, że idea budowy pomnika miała tyluż zwolenników, co przeciwników.
Pomnik został odsłonięty 11 listopada 2003 roku. Powiększone fotografie oddają nastrój tamtego dnia. Na jednej z fotografii widać transparent z hasłem „1920 – Cud nad Wisłą, 2003 – cud w Koszalinie”. Uczestnicy uroczystości bez trudu mogą rozpoznać się na zdjęciach.
Wystawa przedstawia nie tylko szczęśliwe zakończenie, ale i całą historię przedsięwzięcia, począwszy od roku 1997 i decyzji ówczesnych radnych o lokalizacji, cofniętej przed radnych następnej kadencji, poprzez rejestrację Honorowego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, zbiórkę funduszy, zbiórkę złomu na odlew, cały proces postawania monumentu, aż do jego odsłonięcia.
Pawel Michalak, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika, a obecnie Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas wernisażu podkreślał „ jak ważna jest rola pamięci historycznej w budowaniu tożsamości naszej małej Ojczyzny”.
- Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika nie można było zdjąć z ramion Marszałka okrywającego postać białego płótna – przypomniał Paweł Michalak (zdjęcie pomnika Marszałka owiniętego płótnem tuż przed odsłonięciem też jest na wystawie). – Na szczęście znalazł się dzielny strażak, któremu udało się ten biały płaszcz zdjąć.
Dziś, po 10 latach, pomnik wrósł w krajobraz miasta. Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, obecny na wernisażu podkreślał, że dzięki temu, że monument powstał, Koszalin ma miejsce, gdzie niezależnie od politycznych przekonań, można godnie obchodzić ważne uroczystości i święta narodowe. Tak było także podczas tegorocznego Święta Niepodległości.
Wernisaż wystawy stał się okazją do wręczenia pamiątkowych statuetek z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Otrzymali je: Piotr Jedliński, płk Zbigniew Zalewski, Andrzej Ziemiński, Rafał Janus, Jadwiga Grobelna, Stanisław Trzustkowski oraz Zygmunt Wujek.
Jednym koszaliński Marszałek na cokole się podoba, innym – nie. Tak, czy inaczej, jest to największy pomnik Piłsudskiego w Polsce. Autorem 9,5-metowej rzeźby jest artysta rzeźbiarz Romuald Wiśniewski. Aby dowiedzieć się więcej o samym pomniku, by poznać jego historię, warto obejrzeć wystawę, choćby przy okazji załatwiania spraw w ratuszu. Ekspozycja będzie prezentowana aż do końca grudnia.