Od soboty 13 lipca, koszaliński Klub Krytyki Politycznej zaprasza do korzystania z letniej czytelni książek zorganizowanej w Mielnie.
Klub poleca oczywiście wydawnictwa Krytyki Politycznej: przewodniki, wywiady, publicystykę, łącznie kilkadziesiąt tytułów, a wśród nich m.in.: z serii Przewodnik Krytyki Politycznej: Miłosz, Ekologia, Holland jak również Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu…
Przedsięwzięcie ma służyć popularyzacji czytania na plaży. Książki będą czekać na wszystkich spragnionych lektury w Mielnie, przy ul. Lechitów (przy rondzie na Mielenko). Warto odwiedzić tę wakacyjną wypożyczalnię, by zupełnie bezpłatnie zapoznać się z wartościową literaturą, mądrymi książkami uznanych autorów. Niecodziennej czytelnio-wypożyczalni będzie działać przez cały lipiec i sierpień.
Poniżej omówienie kilku wybranych tytułów wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Miłosz.
- Miłosz jako pisarz polityczny? Wielbicieli jego twórczości takie podejście często oburza. Nie bez powodu. Dotychczasowe spory wokół politycznych uwikłań Miłosza wydają się płytkie i prymitywne. Patriota czy odszczepieniec, Polak czy kosmopolita, Heglem ukąszony czy zwykły oportunista: oto kwestie, które budzą tak wiele emocji – i tak mało refleksji. Tymczasem „polityczność” Miłosza to sprawa fundamentalna. Nowoczesność, polskość, europejskość, zaangażowanie, modernizacja, peryferyjność społeczeństwa i kultury czy kolonializm – od tych „przeklętych pytań” autor Ocalenia wciąż nie pozwala nam uciec. I to o nich właśnie piszą filozofowie, socjolożki, historycy i polonistki młodego pokolenia w Miłoszu. Przewodniku Krytyki Politycznej. Autorzy i autorki, m. in. Elżbieta Janicka, Agnieszka Kosińska, Cezary Michalski, Sławomir Sierakowski pokazują Miłosza żywego, a nie muzealny eksponat; twórczość uwikłaną w świat i historię, a nie opakowaną w pozłacany celofan.
Ekologia
- Jak uniknąć klimatycznej katastrofy? Czy wystarczy do tego „zielona” transformacja kapitalizmu i zmiana naszych codziennych zachowań na bardziej ekologiczne? A może czekają nas głębokie przemiany stylu życia, sposobów produkcji i konsumpcji?
Choć ekologia na dobre weszła już do publicznej debaty, wciąż nie mamy jasności, jak skutecznie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Jedno jest pewne: decyzje, które teraz podejmiemy, wpłyną na kształt naszego świata. I właśnie dlatego są one w najgłębszym sensie polityczne.
- Ekologia. Przewodnik Krytyki Politycznej przedstawia problem zmian klimatycznych od strony teoretycznej i praktycznej. Naukowcy, działacze społeczni i ekolodzy opowiadają o nowych źródłach energii, nowoczesnych technologiach oraz gospodarczych i społecznych kosztach, jakie wiążą się z globalnym ociepleniem. Przystępnie wyjaśniają pojęcia i terminy, bez których trudno dziś rozmawiać o ekologicznych wyzwaniach.
- Działając wraz z innymi, postawieni przed wspólnym wyzwaniem, mamy szansę po raz pierwszy w historii zbudować globalną solidarność. Stawka politycznego działania „zwierzęcia politycznego” nigdy bodaj nie była jeszcze tak wysoka. Jeśli więc w polityce, jak mówi Hannah Arendt, chodzi o świat, to jesteśmy być może najszczęśliwszym pokoleniem w dziejach ludzkości.
- fragment książki
Holland
- Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej jest pierwszą od lat, kompletną publikacją na temat dorobku reżyserki, która po W ciemności i wyprodukowanym dla czeskiego HBO miniserialu Gorejący krzew znów znajduje się u szczytów filmowej sławy. Książka łączy nowatorską formę z interesującą, proponującą nieoczywiste interpretacje treścią. Idąc tropem najwspanialszych tradycji polskiego kina, z czasów, gdy jego największe sukcesy łączyły się ze słowem „zespół” prezentujemy dzieło zbiorowego wysiłku grupy autorów i autorek: filmoznawców, historyczek, poetek, muzyków.
- Książka ma charakter warsztatowego eksperymentu, przygląda się dorobkowi Agnieszki Holland przy pomocy różnych narzędzi teoretycznych i różnych form: wywiadu, filmoznawczej rozprawy, eseju wizualnego, dyskusji, wspomnień z planu. Tom otwierają i zamykają dwa wywiady z reżyserką, pierwszy autorstwa Agnieszki Wiśniewskiej, drugi Cezarego Michalskiego. Autorka Europa Europa mówi w nim o swoim doświadczeniu dwóch rewolucji (praskiej wiosny i „Solidarności”), sypie anegdotami z historii polskiego kina, odsłania kulisy swoich filmów, dzieli się przemyślanami na temat współczesnej sytuacji politycznej.
Takie autorki i autorzy jak Maria Janion, Kazimiera Szczuka, Marta Konarzewska, czy Jakub Majmurek, badają związki reżyserki z tradycją romantyczną, polityczne stawki jej twórczości, przyglądają się jak jej filmy budują mit dzieciństwa, czy konstruują wzorce kobiecości i męskości. Tym ostatnim w kinie Holland przygląda się w swoim eseju wizualnym Jagoda Murczyńska.
Do spojrzenia na dzieło Holland zaprosiliśmy także artystów tworzących w innych mediach. Dramturżka i reżyserka teatralna Weronika Szczawińska pisze o Aktorach prowincjonalnych; poeci i poetki roczników 80. (Jaś Kapela, Szczepan Kopyt, Joanna Dziwak) dyskutują o Całkowitym zaćmieniu, a pianista Marcin Masecki i animator życia muzycznego Wojtek Zrałek-Kossakowski o Kopii mistrza.
Zakazane miłości
- Jestem przekonany, że ta książka pomoże każdemu czytelnikowi zastanowić się nad tym, co by było, gdyby mu zabroniono być sobą.
- Wiktor Osiatyński
- Każdy ma takie same prawo do wolności, miłości i seksu, bez względu na to, jaki typ seksualność wyraża i z jakiego powodu. Dozgonnie wierny monogamiczny gej, zmieniająca co noc partnerki lesbijka, osoba zaangażowana w relacje BDSM, fantazyjnie ubrany trans, osoby hetero w domach poligamicznych, biseksualistka, która kocha raz dziewczynę, raz chłopca – to wszystko obywatele tego świata i tego kraju.
- Dwadzieścia lat po demokratycznym przełomie wciąż odmawia im się równouprawnienia. Odmienne zwyczaje, style życia i miłosne wzorce spychane są do podziemia – albo do getta „prywatności”. Leczyć ich – mówią ekstremiści. Rób to w domu, po kryjomu – mówią konserwatyści mieniący się liberałami. Marcie Konarzewskiej i Piotrowi Pacewiczowi opowiadają, jak tęsknią, cierpią, pragną i nienawidzą. Co daje rozkosz, a co boli. Każda z rozmów opowiada inną prawdę o miłości.
- Konarzewska i Pacewicz opowiadają o tym, na jak wiele niezwykłych sposobów można realizować swoje człowieczeństwo. I o tym, jak niszczymy tę różnorodność ulegając mitowi jednoznaczności.
Jacek Kochanowski
- Książka odkrywa inne przestrzenie tożsamości, języka, kultury, zabawy, stylu. Dobrze się to czyta i dobrze o tym czytać.
- Magdalena Środa