W debacie wzięli udział uczniowie 3 koszalińskich szkół: I LO im. St. Dubois, II LO im. Wł. Broniewskiego i V LO im. St. Lema. Na początku odbyło się losowanie ról. „Bronek” reprezentował stronę opozycji, „Dubois”- propozycji, natomiast „Jedności” przypadła rola doradczo-opiniująca.
Dyskusja, do której obie strony były bardzo dobrze przygotowane, była bardzo burzliwa. Po niej odbyło się głosowanie, które wyłoniło zwycięzcę – zdecydowaną ilością głosów wygrali uczniowie „Broniewskiego”.
„Przygotowywałem się do tej debaty ok. 2-3 tyg. W dyskusji najważniejsze są konstruktywne argumenty i fakty historyczne, które mogą coś do niej wprowadzić. Myślę, że była to bardzo dobra okazja do konfrontacji z przedstawicielami ‘Dubois’, zaprezentowania siebie, oraz dowiedzenia się pewnych
istotnych kwestii dotyczących naszej historii.” – informuje Ksawery Filip Konarski, przedstawiciel „opozycji” i uczeń II LO im. Wł. Broniewskiego.
Na koniec debaty miało miejsce rozdanie nagród wszystkim uczestnikom. Wręczyli je Andrzej Jakubowski, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, oraz Stefan Turowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Koszalinie. W wydarzeniu wziął udział także Jan Kuriata, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie i Piotr Jedliński, Prezydent Miasta Koszalina.
„Bardzo dobra debata, dobrze przygotowana, młodzież była mocno zaangażowana w dyskusję. Było to potrzebne i ciekawe wydarzenie. Typ debaty oksfordzkiej jest przedsięwzięciem, które pokazuje jak bardzo ważna jest kultura dyskusji politycznej i to jest chyba największy sukces tego wydarzenia.” – twierdzi Jan Kuriata, Rektor PWSZ w Koszalinie.
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” w Koszalinie, Koszalińska Biblioteka Publiczna, oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Koszalinie.