Szkoła ta istnieje ponad 30 lat. Należą do niej 4-letnie Liceum Plastyczne, oraz Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, która łączy w sobie 3-letnie gimnazjum i 3-letnie liceum profilowane. Aktualne specjalności w ZSP to reklama wizualna i formy użytkowe w specjalizacjach ceramika, snycerstwo i tkanina artystyczna. „Co roku staramy się pokazać młodzieży jak wygląda nasza szkoła od podszewki, dlatego zwiedzający oprowadzani są przez uczniów. Natomiast w sali informatycznej przygotowana jest prezentacja multimedialna o naszej szkole, gdzie rodzice mogą wypić kawę, herbatę, oraz zapoznać się z podstawowymi informacjami i wypełnić podanie.” – informuje Magdalena Kamyk, organizatorka Dni Otwartych „Plastyka”.
Goście dowiedzą się m.in. jakie dokumenty są wymagane, aby móc złożyć podanie do ZSP, jak wygląda egzamin wstępny, co decyduję o jego wyniku, oraz w jakich przypadkach kandydaci zostaną odrzuceni. „Dzisiaj jest okazja żeby się nam przyjrzeć i bliżej poznać. Myślę, że warto to zrobić, z tego powodu, że szkoły artystyczne są wyjątkowe i np. taka szkoła jak nasza istnieje po to, żeby z diamentu zrobić brylant. Czyli uskrzydlić młodych ludzi z potencjałem i talentem, oraz wyposażyć ich w taką wiedzę i umiejętności, by mogli błyszczeć kończąc szkołę i potem rozpoczynając studia.” – twierdzi Marzena Jermak, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych.
Zwiedzający mogą m.in. zajrzeć do każdej pracowni, zobaczyć jak powstaje np. kopia słynnego dzieła malarskiego, spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie i malarstwie, a także obserwować doświadczenia z zakresu fizyki i chemii. Ważna jest również możliwość poznania atmosfery panującej w szkole i rozmowy z obecnymi wychowankami ZSP. „Jest to szkoła nietypowa, do której chodzi wiele specyficznych osób. Każdy z nas ma swoje cele i marzenia. Oczywiście wszyscy przychodzą do ‘plastyka’ z jakąś ‘bazą’. Nasi nauczyciele chętnie pomagają nam kształcić się w wybranym kierunku.” – mówi Kinga Wójcik, uczennica 3 klasy Liceum Plastycznego.