Ustawa, o której mowa wejdzie w życie we wrześniu bieżącego roku. Plan rządu jest taki, aby prawo do dłuższego wypoczynku przysługiwało rodzicom, których pociechy urodziły się po 17 marca.
"Matki I kwartału" to ruch, który powstał w wyniku, decyzji rządu. Protestujące przeciwko nowym przepisom matki przekonują, że lepiej byłoby, gdyby dotyczyły wszystkich dzieci urodzonych w nowym roku. Członkowie ruchu uzbierali już 20 tyś. podpisów, aby ustawa dotyczyła wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku. Przedstawiciele rodziców pierwszego kwartału osobiście interweniowali w piątek u marszałek Sejmu Ewy Kopacz.
Marszałek odmówiła natomiast komentarza w tej sprawie gazecie "Fakt", nikt z Ministerstwa finansów, również nie zawarł komentarza w tej sprawie, a odsyła do ministerstwa pracy, a tam twierdzą, że jakaś data graniczna musi być.nikt nie ma wątpliwości, że jest to sprawa pieniędzy.
- Jest wiele rodziców, którym się podoba właśnie, że nie przekreśliliśmy takiej twardej granicy 1 września, że dopiero dzieci urodzone po 1 września, tylko poszliśmy szerzej, obejmując drugi i trzeci kwartał tego roku - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, dla telewizji TVN.
Urlop obecnie wynosił 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe. Od 1 września urlop będzie wynosić pół roku (20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych) i będzie można go wydłużyć o kolejne 26 tygodni.
Zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego wejdą w życie od 1 września 2013 roku. To z kolei oznacza, że o nowe, wydłużone urlopy będą mogli ubiegać się rodzice dzieci urodzonych po 17 marca.