Koszalin, Poland
wydarzenia

Obwodnica Bobolic z wnioskiem o ZRID. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku

Autor Art za GDDKiA O. Szczecin godzinę temu
Do Wojewody Zachodniopomorskiego trafił wniosek GDDKiA O. Szczecin o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, czyli ZRID, dla obwodnicy Bobolic w ciągu drogi krajowej nr 25. Nowa trasa ma mieć 1,1 km długości. Zgodnie z planem prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze przed końcem tego roku, a zakończenie inwestycji przewidziano na połowę 2028 roku.

Obwodnica Bobolic realizowana jest w formule „Projektuj i buduj”. Umowa na wykonanie zadania została podpisana w listopadzie ubiegłego roku z firmą Intercor. Wykonawca, zgodnie z terminami określonymi w kontrakcie, przygotował projekt budowlany, co umożliwiło złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. Procedury administracyjne potrwają kilka miesięcy. Po ich zakończeniu możliwe będzie rozpoczęcie robót w terenie.

 

Inwestycja ma istotne znaczenie dla układu komunikacyjnego Bobolic. Od końca września 2023 roku kierowcy jadący drogą krajową nr 11 mogą omijać miasto dzięki nowej drodze ekspresowej S11. Przez Bobolice nadal przebiega jednak droga krajowa nr 25, prowadząca od Bydgoszczy przez Człuchów i Biały Bór.

 

Obecnie kierowcy poruszający się DK25, którzy chcą wjechać na trasę S11 i kontynuować podróż na północ w kierunku Koszalina, muszą cofać się na południe do węzła Bobolice. Budowa obwodnicy w ciągu DK25 ma rozwiązać ten problem i wyprowadzić z miasta ruch związany ze wszystkimi drogami krajowymi. Nowa trasa skróci dojazd z DK25 do S11 o połowę - z obecnych 2,3 km.

 

Początek obwodnicy zaplanowano w rejonie obecnego skrzyżowania DK25 z ulicą Polną. Na wjeździe do Bobolic od strony Białego Boru powstanie rondo. Od tego miejsca nowa droga będzie przebiegać w kierunku południowo-zachodnim przez dolinę rzeki Chociel. W ramach inwestycji wybudowany zostanie most na rzece oraz przepust na rowie melioracyjnym.

Zakończeniem obwodnicy będzie rondo, które powstało na połączeniu układu drogowego węzła Bobolice z obecną DK11. Trasa zostanie poprowadzona śladem rozebranej w 1945 roku linii kolejowej. Wzdłuż całej obwodnicy zaplanowano również ścieżkę pieszo-rowerową o szerokości 3 metrów i nawierzchni bitumicznej.

Planowane są także zmiany na innych fragmentach drogi krajowej nr 25. Od stycznia ubiegłego roku przygotowywana jest dokumentacja projektowa dla rozbudowy odcinków DK25 od Bobolic do Białego Boru. Zakres prac obejmuje całkowitą przebudowę nawierzchni do obecnie obowiązujących parametrów nośności 11,5 tony na oś, przebudowę skrzyżowań oraz budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż trasy.

W najbliższym czasie planowane jest złożenie wniosków o wydanie decyzji środowiskowych dla rozbudowy tej drogi. Realizacja tych zadań ma poprawić bezpieczeństwo, usprawnić ruch oraz zwiększyć komfort podróży kierowców i mieszkańców regionu.