W związku z pogarszającą się pogodą IMGW-PIB wydał Ostrzeżenia Meteorologiczne Zbiorczo nr 34 dla województwa zachodniopomorskiego.
Obowiązuje: do godz. 18:00 dnia 11.02.2026 r.
Synoptycy prognozują opady deszczu i mżawki marznącej, które mogą powodować oblodzenie nawierzchni dróg, chodników oraz innych powierzchni. To oznacza ryzyko tzw. „czarnego lodu” – niewidocznej warstwy lodu, która szczególnie niebezpieczna jest na zakrętach, mostach, wiaduktach, w zacienionych miejscach oraz przy nagłych zmianach temperatury.
Niebezpiecznie nie tylko dla kierowców
Warunki mogą być groźne również dla pieszych – śliskie chodniki i przejścia dla pieszych zwiększają ryzyko upadków. Warto pamiętać, że w czasie marznących opadów nawet pozornie „mokry” asfalt może w rzeczywistości być lodowiskiem.
Apel o ostrożność
Służby i meteorolodzy zalecają zachowanie szczególnej ostrożności. Kierowcom przypomina się o: dostosowaniu prędkości do warunków, zwiększeniu odstępu od innych pojazdów, unikaniu gwałtownego hamowania i nagłych manewrów, sprawdzeniu stanu opon oraz działania świateł i zachowaniu czujności zwłaszcza na odcinkach leśnych i poza terenem zabudowanym.
W najbliższych godzinach sytuacja na drogach może się dynamicznie zmieniać. Jeśli nie trzeba – warto rozważyć przełożenie podróży lub wybór bezpieczniejszej trasy.