Synoptycy zwracają uwagę, że w weekend 10–12 stycznia w woj. pomorskim śnieg może padać szczególnie wydajnie (tzw. „sea-effect snow”), co miejscami może przełożyć się na znaczący przyrost pokrywy śnieżnej i spadek widzialności.

Sprzęt ZUD pracuje na drogach krajowych. Apel o rozsądek w podróży
W związku z prognozami służby zimowego utrzymania dróg (ZUD) działają na sieci dróg krajowych, prowadząc prace profilaktyczne i interwencyjne. Drogowcy podkreślają, że przy intensywnych opadach nie zawsze da się utrzymać „czarną nawierzchnię”, a warunki mogą zmieniać się bardzo szybko.

Kierowcy powinni zaplanować przejazdy z zapasem czasu, jechać płynnie i wolniej, a szczególną ostrożność zachować na mostach, wiaduktach i odcinkach otwartych na wiatr.
Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW
IMGW informuje również, że w kraju obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne związane m.in. z rozwojem zjawisk lodowych na rzekach oraz sytuacją na obszarach nadmorskich.

1) Wezbranie z przekroczeniem stanu ostrzegawczego (2°)
Alert 2. stopnia dotyczy następujących obszarów:
Nysa Kłodzka ze Ścinawką (dolnośląskie),
Kaczawa od Dunina (bez górnej Skorej) do ujścia (dolnośląskie),
Wybrzeże Zachodnie i morskie wody wewnętrzne RP – Bałtyk Południowy, Cieśnina Świna (zachodniopomorskie), Zalew Szczeciński, Odra od Gryfina do ujścia (zachodniopomorskie).
2) Gwałtowne wzrosty stanów wody (1°)
Ostrzeżenia 1. stopnia obejmują:
Wisłę od ujścia Narwi do Zbiornika Włocławek (mazowieckie),
Bzurę (łódzkie, mazowieckie),
Wel (warmińsko-mazurskie),
Odrę dolną od Warty do Gryfina (zachodniopomorskie).
IMGW podkreśla, że przy utrzymujących się ujemnych temperaturach zjawiska lodowe mogą lokalnie piętrzyć wodę, a na Wybrzeżu wahania poziomów mogą się nasilać przy silniejszym wietrze z sektora północnego