– „Koszalin to miasto kultury – i dzisiejsza Gala była tego najlepszym dowodem!” – podkreślił prezydent Tomasz Sobieraj.
Z 66 zgłoszonych wniosków kapituła nagrody wyłoniła 38 laureatów, w tym artystów z wieloletnim dorobkiem, młode talenty oraz instytucje i firmy wspierające działania kulturalne. W tegorocznym budżecie miasta przeznaczono na ten cel 80 tysięcy złotych.
Wśród uhonorowanych znalazły się wybitne postaci koszalińskiej sceny artystycznej. Nagrodę za całokształt działalności artystycznej otrzymali: Zdzisław Pacholski – fotografik o międzynarodowym dorobku oraz Marlena Krawczyk – założycielka i instruktorka Szkoły Tańca ASTRA, propagująca m.in. kulturę flamenco.
Kultura w rękach pasjonatów
W kategorii osiągnięć w dziedzinie kultury dla dorosłych doceniono m.in. Koszalińskie Towarzystwo Miłośników Akordeonu, Dorotę Cywińską z Archiwum Państwowego za działania promujące dziedzictwo lokalne oraz Beatę Niedzielę – aktorkę BTD, której monodram „Solaris” zdobył tytuł najlepszego spektaklu teatralnego sezonu.
Wydarzeniem Kulturalnym Roku 2024 uznano spektakl „Makbet” w reż. Pawła Palcata, a także pełną fantazji „Nieziemską Noc w Bibliotece”, zrealizowaną przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną.
Młodzi artyści w świetle reflektorów
Wielkimi brawami przyjęto również 28 młodych laureatów nagród I i II stopnia, reprezentujących m.in. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Liceum Plastyczne czy Pałac Młodzieży. Statuetkę „Młody Artysta Roku 2024” otrzymał Błażej Kowalewski, uzdolniony wykonawca poezji śpiewanej, który tego wieczoru wystąpił również na scenie Filharmonii.
Społeczna odpowiedzialność w kulturze
Wyróżniono również organizatorów kulturalnych inicjatyw: Centrum Kultury 105 za projekt „Czy kultura potrzebuje młodzieży? Czy młodzież potrzebuje kultury?” oraz KBP za „Reymontadę” w ramach Dni Koszalina. Tytuł „Mecenasa Kultury 2024” otrzymała firma E.Link Sp. z o.o., wspierająca m.in. produkcję „Makbeta” oraz działania Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.
Wieczór, który jednoczy miasto
Gala rozpoczęła się koncertem Reni Jusis „Je suis Reni”, a zakończyła występem laureata Błażeja Kowalewskiego. Przez cały wieczór Filharmonia tętniła życiem, a jej foyer zamieniło się w przestrzeń wystawową – zaprezentowano m.in. prace absolwentów Liceum Plastycznego i jubileuszowe wydanie Almanachu Kultury Koszalińskiej
To był wieczór, który pokazał, jak wielki potencjał artystyczny i społeczny drzemie w mieszkańcach Koszalina. Dziękujemy wszystkim twórcom, organizatorom i publiczności – dzięki Wam kultura miasta kwitnie. Gratulujemy nagrodzonym i do zobaczenia na kolejnej Gali!
Pełna lista nagrodzonych:
Tegoroczną, jubileuszową Galę rozpoczął koncert Reni Jusis „Je suis Reni”. Drugim muzycznym akcentem był występ Błażeja Kowalewskiego laureata
Nagrody I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury i tytułu Młody Artysta Roku 2024.
Podczas pierwszej części Gali Prezydent Miasta wręczył stypendia w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na 2025 r., które otrzymali: Weronika Zielińska, Julia Sobierajska, Emilia Kachnicz – Dratwa, Łukasz Pawłowski, Mariusz Brzozowski, Sara Olszewska, Piotr Stramski, Eva Stramska Srniková i Waldemar Jędryka.
We foyer było można zobaczyć prace absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie: Amelii Januszewskiej i Nikodema Kina. W holu dostępne były także stanowiska przygotowane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną promujące jubileuszowe, dwudzieste wydanie Almanachu Kultury Koszalińskiej.
W bieżącym roku Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta rozpatrzyła 66 wniosków
o przyznanie nagrody za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania
i ochrony kultury. Zgodnie z opinią Kapituły i decyzją Prezydenta Miasta przyznano
38 nagród, a ich łączna pula wyniosła 80 tys. zł.
Nagrodami w kat. za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku” oraz „Kulturalna Inicjatywa Roku” były statuetki.
Nagrodami za wspieranie działalności kulturalnej „Mecenas Kultury” była statuetka „Piórko Pegaza” - praca artystyczna autorstwa Katarzyny Kołtan.
NAGRODY ZA CAŁOKSZTAŁT WIELOLETNIEJ PRACY ARTYSTYCZNEJ, TWÓRCZEJ ORAZ DZIAŁANIA NA RZECZ UPOWSZECHNIANIA
I PROMOCJI KULTURY
Zdzisław Pacholski – artysta fotografik z sześćdziesięcioletnim dorobkiem pracy twórczej (pierwsze fotografie artystyczne wykonane jeszcze w latach edukacji szkolnej, w 1965 roku). Artysta przez całe swoje życie zawodowe i twórcze związany jest z Koszalinem. Zasięg działalności Pacholskiego znacznie przekracza granice nie tylko regionu, ale i kraju. Pomysłodawca akcji fotograficznych „RE-WIZJA” (1977, 1979), organizowanych przy współudziale koszalińskiego BWA, które zapisały się w historii polskiej fotografii jako jedne
z ważniejszych przedsięwzięć promujących nowatorski kierunek poszukiwań tej formy sztuki. Uczestnik ważnych przeglądowych wystaw zbiorowych poświęconych fotografii, m.in. wystawy Polska Współczesna Fotografia Artystyczna (Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa, 1985). W 1989 r. brał udział w Biennale Sztuki w São Paulo, wchodząc w skład grupy fotografów reprezentujących Polskę w tym drugim na świecie, co do znaczenia biennale poświęconym najważniejszym zjawiskom w sztuce o zasięgu globalnym. W latach 1966-1977 Zdzisław Pacholski był członkiem Koszalińskiego Towarzystwa Fotograficznego i jego prezesem przez kilka kadencji. Od 1977 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, a w latach 1978-1994 był członkiem Zarządu Głównego i Rady Artystycznej ZPAF (w latach 1991-1994 jej przewodniczącym). Dożywotnio przyznano mu tytuł Rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury
i Sztuki do spraw oceny dzieł sztuki z zakresu fotografii. Od 1997 roku członek honorowy niemieckiego stowarzyszenia twórczego Welbergener Kreis. Autor albumowego wydawnictwa Koszalin 1901-2000 (2000), książki artystycznej Widziało mi się (2024) oraz wydawca
i współautor (razem z ks. Henrykiem Romanikiem) książki Koniec świata w Iwięcinie (2003) oraz współautor (razem ze Zbigniewem Choińskim) publikacji Perła Bałtyku. Gmina Mielno (2018). Inicjator i przewodniczący kolegium redakcyjnego „Almanachu Kultury Koszalińskiej” w latach 2005-2006. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją twórczość, m.in. w roku 2008 Nagrodą im. Waldemara Kućki za osiągnięcia w dziedzinie fotografii i w 2021 nagrodą specjalną na 2. Mednarodni bienale likovne vizije „Etike(te) – Smeh” w Novo Mesto (Słowenia). W 2024 roku Muzeum w Koszalinie zorganizowało największą w jego dorobku wystawę monograficzną „Zdzisław Pacholski. Meandry widzenia”. W tym samym roku przyznano mu honorowe członkostwo Związku Polskich Artystów Fotografików. Artysta jest jednym
z najważniejszych i najbardziej utytułowanych twórców powojennego środowiska artystycznego w Koszalinie.
Marlena Krawczyk – dyplomowana nauczycielka i instryktorka tańca. W 1992 r. założyła Szkołę Tańca ASTRA w Koszalinie (początkowo jako Klub Tańca „ASTRA”), która jest członkiem Polskiego Towarzystwa Tanecznego i nieprzerwanie organizuje kursy tańca, wzbogacając ofertę kulturalną miasta. ASTRA jako jedyna w regionie upowszechnia kulturę flamenco poprzez naukę i pokazy tańca. Była również współorganizatorem koncertów z udziałem wybitnych hiszpańskich artystów flamenco. Warto podkreślić, że zarówno flamenco, jak i tango zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Szkoła aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Koszalina, biorąc udział w licznych wydarzeniach, takich jak Bale Prezydenckie, Festiwal Chórów Polonijnych, Gale Mistrzów Sportu, festyny rodzinne oraz cykl „Familijny Park Sztuki” organizowany przez Filharmonię Koszalińską. Najważniejsze osiągnięcia szkoły to: Wicemistrzostwo Polski Formacji Tanecznych w Radomiu; I miejsce – „Złoty Aplauz” na Festiwalu Tańca w Koninie, wielokrotne zdobycie „Złotej Liry”
w Wojewódzkim Konkursie Przeglądu Zespołów Tanecznych, najwyższe laury dla pary tanecznej Przemysława Bogdana i Joanny Kawki na ogólnopolskich turniejach tańca po uzyskaniu klasy „S”, czołowe miejsca dla par ASTRA w ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach tańca towarzyskiego; II miejsce w Grand Prix Polski dorosłych dla Roberta i Sylwii Jędruszczaków, wieloletnia współpraca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Politechniki Koszalińskiej i prowadzenie grupy „Volare”, która zdobyła II miejsce na Ogólnopolskich Konfrontacjach UTW w Warszawie oraz kolejne wyróżnienia i nagroda w konkursie „Usługa Roku” w dziedzinie kultury za organizację ogólnopolskich turniejów i kursów tańca. Dzięki działalności Szkoły Tańca ASTRA wielu mieszkańców Koszalina rozpoczęło swoją przygodę
z tańcem. Niektórzy wychowankowie szkoły zdobyli uznanie w programie „Taniec
z Gwiazdami”, a część z nich prowadzi dziś własne szkoły tańca w Chicago i Londynie.
NAGRODY ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE KULTURY
DOROŚLI
Koszalińskie Towarzystwo Miłośników Akordeonu – działająca w ramach stowarzyszenia Koszalińska Orkiestra Akordeonowa „AKORD” została laureatem I miejsca w XXI Międzynarodowym Konkursie Akordeonistów - Solistów i Zespołów „Naujene 2024".
Odbywający się na Łotwie konkurs jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym od wielu lat w kilku kategoriach. Udział w nim wzięło ok. 300 akordeonistów z całej Europy. Koszalińska Orkiestra Akordeonowa „AKORD" złożona jest z koszalińskich akordeonistów. Jej założycielem i prowadzącym jest Artur Zajkowski. Orkiestra ma na swoim koncie wiele nagród i koncertów nie tylko w Koszalinie, ale w całej Polsce, Europie, Chinach, USA i Kanadzie. Wiele razy koncertowała z najlepszymi polskimi zespołami estradowymi, chórami i innymi orkiestrami.
Dorota Cywińska – kierownik Oddziału IV – Popularyzacji zasobu archiwalnego
w Archiwum Państwowym w Koszalinie. Jej działania znacznie wykraczające poza zawodowe obowiązki, bardzo przyczyniły się do wzbogacenia oferty kulturalnej miasta oraz rozwoju kultury na poziomie lokalnym i krajowym. Jest autorką licznych publikacji historycznych, które stały się ważnym elementem dokumentowania i utrwalania dziedzictwa Koszalina oraz bezcennym źródłem wiedzy o jego historii. Publikacje powstały z jej inicjatywy, z pasji
i zaangażowania. Są to m.in. „Mapy i plany Koszalina po 1945 roku. Rok wydania: 2024”. Dzięki jej staraniom mieszkańcy Koszalina mogli zapoznać się w 2024 r. z wystawami krajowymi:„Iskry Niepodległej” czyli multimedialnym spektaklem o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat, „Kiedy Ziemia przestała być w centrum wszechświata”, „Chłopi w Archiwach”
w ramach Reymontady na Dni Koszalina 2024. Była jurorką w kapitule trzeciej edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "Koszalin- moja mała Ojczyzna". Konkurs był objęty patronatem Kuratorium Oświaty oraz Prezydenta Miasta Koszalina, co dodatkowo podkreśla autorytet pani Doroty i zaangażowanie w życie kulturalne miasta.
Beata Niedziela – aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego
w Koszalinie, związana z instytucją od 2008 r.. Ukończyła Policealne Studium Aktorskie przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
w 2003 roku. Jej wybitna kreacja aktorska stworzona w monodramie „Solaris", w reż. Darii Kopiec przyniosła temu spektaklowi tytuł „Najlepszego spektaklu teatralnego w województwie zachodniopomorskim w sezonie 2023/2024". Nagroda została przyznana w grudniu 2024 r. przez kapitułę konkursu „Bursztynowy pierścień", najstarszego plebiscytu teatralnego
w województwie zachodniopomorskim. Jest to wyróżnienie stanowiące ogromną wartość dla samego Teatru, ale też dla miasta Koszalina, jako jego kulturalna wizytówka. Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa". Został również zgłoszony do innych festiwali i przeglądów, w tym m.in:
Festiwalu Arcydzieł (Rzeszowskich Spotkań Teatralnych), Warszawskich Spotkań Teatralnych, Kaliskich Spotkań Teatralnych, Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, Festiwalu Monodramów Kobiecych w Bielsku-Białej „Mała Czarna”, Festiwalu Debiutów w Monodramie „Strzała Północy" w Koszalinie. Beata Niedziela jest również pomysłodawczynią i twórczynią projektu edukacyjnego dla młodzieży związanego ze spektaklem „Solaris".
NAGRODY ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE KULTURY I STOPNIA
DZIECI I MŁODZIEŻ
ZPSM – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie
PLSP – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie
Błażej Kowalewski – Młody Artysta Roku
Młody artysta wykonujący poezję śpiewaną. Rozwija swój talent w Centrum Kultury 105
w Koszalinie. Laureat I miejsca w 60. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, będącego najstarszym Festiwalem twórczości autorskiej w Polsce. Zdobył także Grand Prix w XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” w Elblągu, Nagrodę Główną
w kat. Poezja śpiewana w 47. Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu” w Wałczu, II miejsce i Nagroda Prezydent Miasta Kołobrzeg w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Przemysława Gintrowskiego w Kołobrzegu, III miejsce
w Ogólnopolskim Festiwalu Recitali Piosenki Poetyckiej „Wieczorne Nastroje” w Kwidzynie
i Nagrodę Specjalną „Małe sitko nadziei” w 36. Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną
i Piosenką Autorską w Biłgoraju
Zuzanna Mieczkowska – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie fletu. Wybrane nagrody:
I miejsce w XII Ogólnopolskim Wiosennym Konkursie Fletowym w Gorzowie Wielkopolskim,
II miejsce w II Ogólnopolskim Wiosennym Konkursie Instrumentalnym dla uczniów szkół muzycznych I i II st. VIRTUOSO w Toruniu i III nagroda ENKOR International Competition
w Londynie.
Pola Malich – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie fletu. Wybrane nagrody: I nagroda w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Sfogato Stage” 2024 w Krakowie, Złoty Dyplom
w Międzyregionalnym Konkursie Fletowym „Fletowe Wibracje” w Szczecinie, II miejsce
w Makroregionalnym Konkursie Fletowym Młodego Flecisty w Gdyni i III miejsce
w Ogólnopolskim Powiślańskim Konkursie Instrumentów Dętych w Kwidzynie.
Daria Rogowska – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie gitary klasycznej. Wybrane nagrody:
II miejsce – II Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej w Lubine, I miejsce – VIII Ogólnopolski Konkurs Gitarowy o tytuł „Mistrza Sześciu Strun" w Zawoni, I miejsce –
II Ogólnopolski Konkurs „Czary Gitary" w Świdwinie, III miejsce – II Ogólnopolski Konkurs „Czary Gitary" w Świdwinie (gitara klasyczna i akustyczna), I miejsce – III Nadmorski Festiwal Gitarowy Martinez w Gdyni.
Patrycja Przekota - uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie skrzypiec. Wybrane nagrody:
I miejsce w 15th World Open Music Competition w Belgradzie, Grand Prix w 3rd International Vocal and Instrumental Competition „Vienna Music Stars”, Grand Prix w 2nd International Vocal and Instrumantal Competition „Deuchland Muzic Grandprix”, Grand Prix w 1st International Classical Music Competition „Österreich Klassik Festival” – duet instrumentalny, I nagroda
w mEDICI International Music Competition w Wielkiej Brytanii, Złota nagroda w London Young Musician 2024, I Nagroda w III Ogólnopolskim Konkursie „Mistrzowie Klasyki” w Poznaniu,
II nagroda (duet instrumentalny) w VII Szkolnym Konkursie Młodych Talentów pamięci Grażyny Bacewicz w Koszalinie i III nagroda w V Międzynarodowym Konkursie „Muzyczny Koryfeusz”
w Poznaniu.
Julian Merecki – Uczeń ZPSM w Koszalinie w klasie waltorni. Wybrane nagrody: I miejsce
w European Art.&Education Mozart Music Competition w Łodzi, I miejsce w XIV Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdroju, I miejsce w 7th Swiss International Online Music Competition, II miejsce w 6th GLORY International Muzic Competition Londyn, I miejsce w XIV International Interpretative Competition for Wind Instruments Brno, Grand Prix i nagroda Specjalna w XV Ogólnopolskim Konkursie Szkół Muzycznych I st. ”Instrumenty Dęte” w Chełmnie, Grand Prix XXX Jubileuszowy Śląski Konkurs „Blacha dla najmłodszych” w Dąbrowie Górniczej i I miejsce w XXXI Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych im. Prof. Mieczysława Koczorowskiego w Poznaniu.
Amelia Januszewska – w 2024 r. uczennica PLSP. Wybrane nagrody: I miejsce w „Young man in the 21st century 2024” (organizatorzy Mass media Centre Litwa i Związek Litewskich Artystów Fotografików oddz. Kowno), II miejsce w „Konkursie na portret rzeźbiarski im Prof. Sławoja Ostrowskiego” Zbrojownia Sztuki ASP w Gdańsku, nagroda w konkursie fotograficznym WYSTAW SIĘ W CSW, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Nikodem Kin – w 2024 uczeń PLSP. Wybrane nagrody: I miejsce w „Young man in the 21st century 2024” (organizatorzy Mass media Centre Litwa i Związek Litewskich Artystów Fotografików oddz. Kowno), Grand Prix w III Ogólnopolskim Biennale Fotografii Użytkowej (organizatorzy PLSP im. P. Potworowskiego w Poznaniu i Centrum Edukacji Artystycznej
w Poznaniu).
NAGRODY ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE KULTURY II STOPNIA
DZIECI I MŁODZIEŻ
ZPSM – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie
PLSP – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie
Olaf Nadolny – uczeń ZPSM w Koszalinie w klasie fortepianu. Wybrane nagrody: I miejsce
w sekcji Fortepian w 15th World open Music Competition, Spring Edition w Belgradzie, I miejsce w 8th International Music Competition Spring Edition Virtu Clasic, II miejsce w 6. Edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego OPUS 2024 w Krakowie i III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Chopin w Roli Głównej” w Miastku.
Martyna Skuza – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie skrzypiec. Wybrane nagrody: Grand Prix w 3rd International Sfogato Stage Muzic Competition w Krakowie, Grand Prix Crown of Stars w Music and Stars Awards w Estonii, Platinum Prize w World Artistry Muzic Award,
I Nagroda w Vienna International Classics Strings Competition, III miejsce
w V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Witold Rowicki in Memoriam w Żywcu.
Barbara Osada - Sobczyńska – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie fortepianu. Wybrane nagrody: I miejsce w sekcji Fortepian w 15th World Open Music Competition w Belgradzie,
II miejsce w sekcji Fortepian w London International Music Competition, III miejsce w The New York International Music Competition sekcja Fortepian, Złota nagroda w sekcji Fortepian
w American Classical Music Awards, III miejsce w XXIII International Juliusz Zarębski Music Competition Łomianki Warszawa, kat. Fortepian, III Nagroda w kat. Fortepian w London Classical Music Competition.
Zuzanna Górska – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie fletu. Wybrane nagrody: I miejsce
w International Music Competition „The Music of Eastern Europe” w Londynie, III miejsce
w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2024 w Krakowie, III miejsce w XII Wiosennym Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Gorzowie Wielkopolskim, III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym w ramach Festiwalu Młodego Wirtuoza w Bydgoszczy i Złoty Dyplom w I Międzynarodowym Konkursie Fletowym „Fletowe Wibracje” w Szczecinie.
Nadia Szewczyk – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie fortepianu. Wybrane nagrody:
I miejsce w 15 th World Open Music Competition Belgrad, edycja wiosenna, III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyczne Podróże Francja 2024” w Słupsku
i I miejsce w 15 th World Open Music Competition w Belgradzie, edycja zimowa.
Dawid Bieliński – uczeń ZPSM w Koszalinie i członek Koszalińskiej Orkiestry Akordeonowej. Wybrane nagrody: II miejsce w XXI Międzynarodowym Konkursie Solistów Akordeonistów Naujene 2024” w Daugavpils na Łotwie i III miejsce (brązowy dyplom)
w IX Zachodniopomorskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Szczecinie.
Anna Łudzińska – uczennica ZPSM w Koszalinie i członkini Koszalińskiej Orkiestry Akordeonowej. Wybrane III miejsce w XXI Międzynarodowym Konkursie Solistów Akordeonistów Naujene 2024” w Daugavpils na Łotwie i III miejsce (brązowy dyplom)
w IX Zachodniopomorskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Szczecinie.
Maja Bielińska – uczennica ZPSM w Koszalinie i członkini Koszalińskiej Orkiestry Akordeonowej. Wybrane nagrody: III miejsce w XXI Międzynarodowym Konkursie Solistów Akordeonistów Naujene 2024” w Daugavpils na Łotwie, III miejsce w V Tarptautinis Vaclovo Furmanaviĉiaus Jaunuju Akordeonistu konkursrs – festivalis w Wilnie i II miejsce (srebrny dyplom) w IX Zachodniopomorskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Szczecinie.
Antonina Pachołek – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie fletu. Wybrane nagrody: I miejsce w IV Konkursie Fletowym „Fleciki na start” w Koszalinie, złoty dyplom w Międzyregionalnym Konkursie Fletowym „Fletowe wibracje” w Szczecinie i I miejsce w XXI Makroregionalnym Konkursie Młodego Flecisty w Gdyni.
Zuzanna Felisiak – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie fletu. Wybrane nagrody: I miejsce
w międzynarodowym konkursie The Global Music Arts Competition w kategorii Winds,
II miejsce w europejskim konkursie Great Composer Competition Rising Talent of Europe,
III miejsce w międzynarodowym konkursie ENKOR International Competition Wind&Percussion Competition.
Zofia Pachołek – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie skrzypiec. Wybrane nagrody: I miejsce w VII Szkolnym Konkursie Młodych Talentów pamięci Grażyny Bacewicz w Koszalinie, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Smyczkowym im. Wandy i Kazimierza Wiłkomirskich
w Międzyrzeczu, III miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Sonat uczniów klas skrzypiec
i altówki „Perły Baroku” w Szczecinie, I nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie „Muzyczny Koryfeusz w Poznaniu i III miejsce w XXIII Międzynarodowym Konkursie im. Janusza Zarębskiego w Łomiankach.
Maja Kuchta – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie fletu. Wybrane nagrody: I miejsce
w International Art Media Contest „World Art. Games” w Hiszpanii kat. młodsi niż 10 lat,
II miejsce w XX International DIGI-FORM ART. Spring Contest kat. 7-9 lat, III miejsce w IV Konkursie Fletowym „Fleciki na start”, II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Rising Talents of Europe kat. 8-10 lat, I miejsce w International DIGI-FORM ART. Autumn Contest kat. 7-9 lat
i II miejsce w XVII Online International Contest of Art. – STAR BRIDGE DENMARK, kat. 7-9 lat.
Kacper Krężołek – uczeń ZPSM w Koszalinie w klasie gitary. Wybrane nagrody: II miejsce
w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2024, edycja VI w Krakowie i II miejsce
w Ogólnopolskim Festiwalu Gitarowym Wadowice 2024.
Julia Kuchta – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie fletu. Wybrane nagrody: I miejsce
w Międzynarodowym Konkursie The Music of Nortern Europe (online), kat. 11-13 lat, III miejsce w duecie w Międzynarodowym Konkursie The Music of Mediterranean Europe kat. 11-13 lat,
II miejsce w International Music Competition The Music of Centuries „The Music of 20th Century” kat. 11-13 lat, II miejsce w XX International DIGI-FORM ART Spring Contest kat. 10-12 lat, I miejsce w International Music Competition The Art of Winds&Percusion kat. 11-13 lat,
I miejsce w XX International DIGI-FORM ART. Autumn Contest kat. 10-12 lat.
Gabriela Wiśniewska – w 2024 r. uczennica PLSP. Wybrane nagrody: III miejsce w XXX Ogólnopolskim Plenerze Rzeźbiarskim w Myślęcinku (organizatorzy PLSP im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie) i III miejsce
w 16. Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych
w Bielsko Białej.
Marta Mioduszewska – uczęszcza do Pałacu Młodzieży od 2019 r. Wybrane nagrody:
III miejsce w XIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Przyroda w kolorach – łuskoskrzydłe” w Krakowie, III miejsce w X Międzynarodowym Biannale Twórczości Plastycznej Młodych „Pasje i talenty” w Bielsku Podlaskim, I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zwierzęta w rodzinie” w Krakowie, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Magia szachów” we Wrocławiu, II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Plastyczne Interpretacje Twórczości Jonasza kofty” w Warszawie i II miejsce
w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Indie – mandala świata – Indyjskie opowieści”
w Krakowie.
Wiktoria Stachańska – uczennica PLSP w Koszalinie. Wybrane nagrody: II miejsce w konkursie plastycznym „Jan Stawisiński mój rówieśnik mój bohater” w ZS nr 9 w Koszalinie i II miejsce
w „Konkursie na portret rzeźbiarski im Prof. Sławoja Ostrowskiego” Zbrojownia Sztuki ASP
w Gdańsku.
Klaudia Rak – uczennica PLSP. Wybrane nagrody: II Nagroda w VI Ogólnopolskim Konkursie Rzeźby Ceramicznej o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu
i III Nagroda w Konkursie Plastycznym „Wariacje na temat Tadeusza Makowskiego”.
Studio Piosenki Polskiej w Pałacu Młodzieży w Koszalinie – zespół powstał w 2017 r.
W jego skład wchodzi 16 osób. Laureaci I miejsca w XI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki GDYNIA OPEN w Gdyni. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta uświetniając liczne imprezy i wydarzenia kulturalno – oświatowe. Jego wokaliści wielokrotnie występowali na deskach Filharmonii Koszalińskiej, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, koszalińskiego amfiteatru, Sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz i wielu innych koszalińskich instytucji. Zespół był także inicjatorem i wykonawcą koncertu „Opowiedz mmi swoją historię” poświęconego twórczości Katarzyny Sobczyk. Młodzi artyści co roku wspierają swoimi występami koszaliński finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Chór Dziecięco – Młodzieżowy Pałacu Młodzieży w Koszalinie – chór powstał w 2017 r.
W jego skład wchodzi 35 osób. Wybrane nagrody: I miejsce – Złote Pasmo w IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dziecięcych Filii Melodis w Połczynie Zdroju, Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie kompozycji powstałej w XXI wieku i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu rozrywkowego, II miejsce – Srebrne Pasmo w VII Bałtyckim Konkursie Chórów „Pomerania Cantat” Koszalin/Słupsk oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki. Chór aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta występując na scenach wielu koszalińskich instytucji.
NAGRODA ZA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA ARTYSTYCZNEGO
WYDARZENIE KULTURALNE ROKU 2024
Spektakl „Makbet” w reż. Pawła Palcata
Organizator: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego
Premiera „Makbeta” miała miejsce 23 marca 2024 r. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie. Spektakl wystawiono z okazji 70 – lecia koszalińskiego teatru. Został zakwalifikowany do Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego
w Gdańsku, podczas którego otrzymał wyróżnienie. Znalazł się w piątce spektakli zakwalifikowanych do najważniejszego z konkursów, czyli „Złotego Yoricka” (spośród
21 zgłoszonych spektakli z Polski i zagranicy). Spektakl został też nominowany przez Kapitułę Konkursu „Bursztynowy Pierścień” do finału w kategorii „Najlepszy spektakl teatralny w woj. Zachodniopomorskim w sezonie 2023/2024, a także zgłoszony do innych festiwali
i przeglądów, m.in.: Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, Kaliskich Spotkań Teatralnych, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dialog – Wrocław”, Olsztyńskich Spotkań Teatralnych i Warszawskich Spotkań Teatralnych. Sam udział w tak prestiżowym wydarzeniu, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku oraz specjalne w nim wyróżnienie spowodowało wzrost zainteresowania koszalińskim teatrem. Spektakl otrzymał wiele pozytywnych recenzji.
Nieziemska Noc w Bibliotece
Organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela
Noc w Bibliotece to cykliczna impreza, która co roku ma inny temat przewodni. Wydarzenie skierowane jest do mieszkańców Koszalina. Promuje czytelnictwo i przedstawia bibliotekę jako atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu. To impreza lubiana przez uczestników
w każdym wieku, w 2024 r. wzięło w niej udział blisko 4000 osób. Tematem przewodnim była literatura, nauka i fantastyka. Wydarzenie zainaugurowało wręczenie nagród dla najbardziej aktywnych czytelników dorosłych i dziecięcych, któremu towarzyszył zespół aktorski ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich. W duchu literackiego dziedzictwa Stanisława Lema odbyło się spotkanie z Wojciechem Orlińskim (dziennikarzem, publicystą i autorem książek fantastycznych). Goście mogli zwiedzać wystawy poświęcone kosmosowi, oglądać fotografie Bartosza Warzechy oraz uczestniczyć w warsztatach naukowych i artystycznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się laboratorium mydlarskie oraz stanowiska z technologiami, takimi jak druk 3D i Robo-pies. Atmosferę dopełniły retro sety DJ-a Dolby, sesje jogi i liczne wystawy tematyczne, w tym archiwalne plakaty z wyścigu kosmicznego USA-ZSRR. Biblioteka zamieniła się w prawdziwie kosmiczne centrum, łącząc naukę, sztukę i rozrywkę. Wydarzenie było nie tylko świętem literatury i technologii, ale także integracją społeczności, podkreślającą kreatywność i radość z odkrywania nieznanego. Wieczór zakończył się koncertem zespołu Ampacity.
NAGRODA ZA DZIAŁANIA W ZAKRESIE KULTURY
„KULTURALNA INICJATYWA ROKU 2024”
Kategoria dzieci i młodzież: „Czy kultura potrzebuje młodzieży? Czy młodzież potrzebuje kultury?”. Organizator: Centrum Kultury 105 w Koszalinie
„Czy kultura potrzebuje młodzieży? Czy młodzież potrzebuje kultury?” to projekt zrealizowany przez CK105 przy dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury +. Projekt podzielony był na dwie części. Pierwsza pod nazwą „Badanie, dialog, współdziałanie” polegała na spotkaniach z młodzieżą w koszalińskich liceach, warsztatach
i badaniu opinii młodych odbiorców kultury. Prowadzili je przedstawiciele Pracowni Pozarządowej i pracownicy CK105. W wyniku spotkań powstała diagnoza ułatwiająca planowanie wydarzeń dla młodzieży. Część druga pod hasłem „Działamy” polegała na realizacji najciekawszych projektów, zaproponowanych przez młodzież w pierwszym etapie. Zorganizowano festiwal młodzieżowy – Porozmawiajmy o kulturze - oprowadzanie po wystawie Jacka Kaniora, seanse filmowe, spotkanie z Krzysztofem Zanussim, Koncert Młodych Talentów OffTheBeat prezentujący talenty muzyczne z koszalińskich szkół średnich, Dyskusyjny Klub Filmowy, spektakl „Porwanie Baltazara Gąbki” przygotowany przez młodzież dla koszalińskich przedszkolaków oraz Klub Książki. Efektem tych działań jest nawiązanie współpracy między pracownikami CK105 i młodzieżą z koszalińskich szkół średnich.
Kategoria dorośli: „Reymontada” w ramach Dni Koszalina 2024
Organizatorzy: Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela i Centrum Kultury 105 w Koszalinie
W ramach 758. Dni Koszalina Koszalińska Biblioteka Publiczna była pomysłodawcą wydarzenia na Rynku Staromiejskim, inspirowanego 100-leciem przyznania Literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi czyli Reymontady. Celem było stworzenie otwartego wydarzenia dla wszystkich. W dniach 25-26 maja mieszkańcy Koszalina świętowali na placu przed koszalińskim ratuszem. W sobotę odbyła się etiuda związana z „Chłopami” oraz wystawa „Chłopi w Archiwach” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie. Aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego prezentowali fragmenty powieści Reymonta, wystąpił Teatr Akrobatyczny „Z głową w chmurach”, Zespół Tańca Ludowego Bałtyk. Wyjątkową ofertą dla miłośników sztuki było spotkanie z Danielem Rycharskim (jednym z najwybitniejszych, współczesnych, polskich artystów). Sobotni dzień zakończył folkowy koncert i potańcówka. W niedzielę Prezydent Miasta Tomasz Sobieraj częstował mieszkańców tortem urodzinowym. Na placu odbywały się rozmowy o animacji w filmowej adaptacji „Chłopów”. Zorganizowano warsztaty, na których mieszkańcy tworzyli ozdoby. Swoje stoiska prezentowali rękodzielnicy, Pracownia Pozarządowa,
WTZ nr 1, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i wielu innych. KBP stworzyła program Reymontady oraz jej oprawę wizualną, a CK105 zadbało o stronę techniczną
i administracyjną. Impreza osiągnęła swoje cele, promując kulturę lokalną i dobrą zabawę. Warto zaznaczyć wkład mieszkańców, którzy przekazali ponad 100 białych koszul, które barwnie zadrukowane posłużyły do stworzenie dekoracji Rynku Staromiejskiego.
NAGRODA ZA WSPIERANIE DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ
„MECENAS KULTURY 2024 ROKU”
E.Link Sp. z o.o.
Spółka E.Link systematycznie wspiera działania Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie. Pomoc ta ma charakter zarówno finansowy jak i rzeczowy. W 2024 r. Spółka dofinansowała produkcję spektaklu „Makbet", przygotowanego jako zwieńczenie obchodów 70-lecia BTD. Przekazanie elementów okiennych umożliwiło ich wymianę, co przekłada się na oszczędność energii cieplnej i komfort pracowników teatru. Spółka jest przykładem firmy konsekwentnej w realizacji wyzwań społecznej odpowiedzialności biznesu, dzielącej się ze środowiskiem lokalnym owocami swego sukcesu poprzez wspieranie wartościowych inicjatyw kulturalnych, sportowych i charytatywnych. Taka postawa w pełni zasługuje na uznanie i przyznanie tytułu Mecenasa Kultury.