W tym roku z uwagi na zmianę kalendarza w Cerkwii Greckokatolickiej święta Bożego Narodzenia obchodzone były w tym samym terminie jak w Kościele Rzymskokatolickim czyli 25-26 grudnia, z Nowy Rok świętowano wspólnie 1 stycznia 2024 roku.
Problem kalendarza juliańskiego polegał na tym, iż brakowało w nim dokładnych obliczeń dotyczących lat przestępnych. W efekcie w ciągu piętnastu wieków jego obowiązywania pojawiła się 10-dniowa różnica między juliańskim kalendarzem a rokiem słonecznym. Zdecydowano się go przesunąć o 10 dni. Nie bez znaczenia na zmianę kalendarza miała wpływ agresja Rosji na Ukrainę, a zmiana kalendarza ma znaczenie symboliczne – odróżnić się od Rosji – agresora, który nadal używa kalendarza juliańskiego. Wg kalendarza juliańskiego Nowy Rok przypada 13 stycznia 2020.
Niemniej jednak zachowując odrobinę tradycje poprzednich Małanek organizujemy ją w konwencji noworoczno – karnawałowej. Do tańca będzie przygrywać specjalnie zaproszony zespół Chata Wuja Bena z Olsztyna wykonujący utwory w języku ukraińskim, inspirowane ukraińską kultura ludową. Catering przygotowała firma cateringowa TRAMP Mostowo.
Wśród Gości którzy potwierdzili swój udział są m.in.: Stanisław Wziątek wiceminister obrony narodowej, poseł Bartosz Arłukowicz były Minister Zdrowia RP, ks. Mitrat Bogdan Hałuszka i inni. W tym roku w Klubie Podchorążego ukraiński Nowy Rok będzie witało ok. 170 osób. Imprezy małankowe cieszą się dużym zainteresowaniem.
Cykliczne małanki mają charakter balu charytatywnego, bowiem całkowity dochód z imprezy jest przeznaczony na cele statutowe i działalność edukacyjną, kulturalną i charytatywną Związku Ukraińców oraz wsparcie punktu nauczania języka ukraińskiego dla dzieci i młodzieży oraz religii. Zajęcia odbywają się popołudniami w dni robocze w klubie Związku Ukraińców przy ul. Piłsudskiego 6 w Koszalinie. W tym roku chcemy poprzez organizację Małanki wesprzeć walczącą Ukrainę oraz uchodźców wojennych przebywających w Koszalinie i regionie.
Imprezą coraz bardziej zainteresowani są mieszkańcy Koszalina, którzy nie wywodzą się z mniejszości ukraińskiej, ale cenią sobie dobrą zabawę.
Ukraińskie Małanki są organizowane w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce przez lokalne struktury Związku Ukraińców w Polsce, ukraińskie organizacje lokalne lub stowarzyszenia, grupy zapaleńców, a ostatnimi czasy przez firmy i instytucje np. restauracje oraz hotele np. w Giżycku czy Warszawie.