Mieszkańcy Szczecina i Koszalina od października mogą składać wnioski o wydanie Zachodniopomorskich Kart za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego (Szczecin) lub Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Koszalinie. Wcześniej takiej możliwości nie mieli. Co to zasady, karty wydawane są przez gminy, które podpisały z samorządem województwa porozumienie. W Szczecinie i Koszalinie można było do tej pory korzystać tylko z kart wydawanych przez te samorządy.
– Od lat konsekwentnie wprowadzamy działania służące rodzinom i seniorom. Nasz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej nie boi podejmować się wyzwań w tej materii. Wykorzystując w dużej mierze Fundusze Europejskie, tworzy ciekawe pilotaże, umożliwia bezpłatny dostęp do specjalistów, reaguje na zachodzące zmiany, nowe zjawiska i zagrożenia. Dzięki dobrej współpracy z samorządami i partnerami udało się także zbudować atrakcyjną ofertę Zachodniopomorskiej Karty Rodziny i Zachodniopomorskiej Karty Seniora. Widzimy, że to rozwiązanie sprawdziło się, a mieszkańcy mają ułatwiony dostęp do instytucji kultury, edukacji czy rozrywki – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Do tej pory mieszkańcy tych dwóch miast złożyli wnioski o wydanie prawie 1,5 tys. kart. O dokumenty częściej starają się seniorzy. W Szczecinie na podstawie złożonych wniosków przygotowywanych jest 1050 kart seniora, a w Koszalinie 155. Złożono także 245 wniosków o wydanie Zachodniopomorskiej Karty Rodziny w Szczecinie i cztery wnioski w Koszalinie.
Wniosek można złożyć osobiście, listownie lub mailowo na adres: karta@wzp.pl (za pomocą formularza elektronicznego). Formularz udostępniony jest na stronach https://wzp.pl/ oraz http://www.rodzina.wzp.pl/