Spotkanie rozpoczęło się działaniem artystycznym 𝗔𝗻𝗻𝘆 𝗞𝘂𝘁𝗲𝗿𝘆. Była to uaktualniona wersja performansu „Dialog”, wykonanego przez artystkę podczas ostatniego Pleneru w Osiekach w 1981 roku.
Po oficjalnym powitaniu wszystkich obecnych na sali uczestników Spotkań Osieckich, głos zabrał dyrektor Muzeum w Koszalinie – dr hab. 𝗭𝘆𝗴𝗺𝘂𝗻𝘁 𝗞𝗮𝗹𝗶𝗻𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶. Oprócz podziękowań skierowanych w stronę gości honorowych oraz wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie wystawy, zwrócił uwagę na fakt, że nawet tysiąc metrów kwadratowych powierzchni wygospodarowanej w Muzeum wystarczy na eksponowanie jedynie kilku procent całej Kolekcji Osieckiej i dokumentacji poplenerowej. Podkreślił także konieczność stworzenia nowej przestrzeni, by móc w odpowiedni sposób prezentować spuściznę Plenerów.
Część teoretyczną, dotyczącą historii Plenerów w Osiekach, inicjatorów oraz najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce podczas Spotkań, stanowił panel dyskusyjny z udziałem prof. 𝗔𝗴𝗻𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗶 𝗣𝗼𝗽𝗶𝗲𝗹, prof. 𝗝𝗮𝗻𝘂𝘀𝘇𝗮 𝗭𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱𝘇𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼, prof. 𝗝𝗼́𝘇𝗲𝗳𝗮 𝗥𝗼𝗯𝗮𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼, prof. Ł𝘂𝗸𝗮𝘀𝘇𝗮 𝗚𝘂𝘇𝗸𝗮 i dra 𝗠𝗮𝗿𝗰𝗶𝗻𝗮 𝗦𝘇𝗲𝗹𝗮̨𝗴𝗮.
O koncepcji wystawy, jej założeniach i strukturze opowiedzieli kuratorzy: Ł𝘂𝗸𝗮𝘀𝘇 𝗥𝗼𝘇𝗺𝗮𝗿𝘆𝗻𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶 i dr Marcin Szeląg.
Uroczystego otwarcia dokonała 𝗪𝗮𝗹𝗲𝗻𝘁𝘆𝗻𝗮 𝗢𝗿ł𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮 (uczestniczka Plenerów, wieloletnia kierowniczka Działu Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie i opiekunka Kolekcji Osieckiej) w otoczeniu uczestników Spotkań Osieckich, zgromadzonych na widowni.
Przepiękną oprawę muzyczną zapewnił zespół Leszek Kułakowski Trio, który zaprezentował utwory Krzysztofa Komedy.
Zapraszamy na zwiedzanie wystawy, która będzie czynna do 3 marca przyszłego roku.