9 luty Dniem Pizzy
Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada na 9 lutego, jednak w kalendarzu można znaleźć też takie daty jak 17 stycznia lub 31 sierpnia. Nic dziwnego – ta kultowa potrawa podbija serca ludzi przez cały rok i każdy moment jest dobry, aby delektować się jej ponadczasowym smakiem. Zastanawiasz się jak uczcić Dzień Pizzy? 31 sierpnia świętują Brazylijczycy, natomiast 17 stycznia obchodzi się tę wyjątkową okazję we Włoszech. Włosi wybrali dzień, kiedy Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Antoniego Abate – egipskiego pustelnia, który uznawany jest za patrona pizzerii. W 2017 roku w Neapolu zorganizowano pierwszy Światowy Festiwal Pizzy. W ten sposób uhonorowano uznanie przez Unesco „Tradycyjnej sztuki neapolitańskiego producenta pizzy” za dziedzictwo kulturowe ludzkości.
Pizza pochodzi z Grecji, ale upowszechnili ją Włosi w USA
Pizza pojawiła się już w starożytnej Grecji. Na początku był to prosty placek z dodatkiem oliwy i rozmaitych ziół. Pizza w obecnym kształcie istnieje dopiero od XVIII wieku. Wówczas we Włoszech stała się głównym daniem Neapolitańczyków. Biedna ludność tego miasta doceniała potrawę za jej niską cenę oraz możliwość schrupania pizzy w biegu. W pierwszej połowie XX wieku wiele rodzin migrowało za chlebem z Neapolu do Stanów Zjednoczonych. Często pierwszym pomysłem na biznes w nowym miejscu było otwarcie pizzerii. Amerykanie szybko pokochali to danie i zaczęli tworzyć jego kolejne wersje – wypiekali grubsze ciasto, a oliwę zamienili na sosy. To głównie dzięki Amerykanom pizza zyskała światowy rozgłos i miliony miłośników na całym świecie. Dziś szefowie kuchni wyróżniają ok. 50 rodzajów tego dania, chociaż w rzeczywistości jest ich znacznie więcej.
Prawdziwa pizza to...
Prawdziwa pizza neapolitańska narodziła się oczywiście pod Wezuwiuszem. Tradycyjna receptura obejmuje następujące składniki: pomidory, mozzarellę bawolą z Kampanii, bazylię i oliwę z oliwek. A pieczona jest rygorystyczne w piecu opalanym drewnem.
Pizza par excellence to Margherita: pomidory, mozzarella i bazylia. Legenda głosi, że została wynaleziona przez szefa kuchni Raffaele Esposito z Pizzeria Brandi w czerwcu 1889 rok z tych trzech składników, które przypominają tricolor na cześć królowej Włoch, Margherity Sabaudzkiej.
Dziś co prawda każdy szef pizzerii ma swoje sekrety, ale przepis na „prawdziwą pizzę neapolitańską” został skodyfikowany w specyfikacji, która bada wszystkie aspekty, od składników, przez grubość skórki, aż po pieczenie. Nazwę „Verace Pizza Napoletana” można przypisać wyłącznie pizzy marinara (pomidor, oliwa, oregano i czosnek) oraz margherita (pomidor, olej, mozzarella lub fior di latte, tarty ser i bazylia), pod warunkiem że są one przygotowane zgodnie z regulaminem Stowarzyszenia Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej.
Świętuj Dzień Pizzy
Międzynarodowy Dzień Pizzy to wyjątkowy dzień dla każdego smakosza. Z tej okazji ciesz się doskonałym smakiem pysznych dodatków i spędź radosne chwile w gronie bliskich osób.