Wszystko zależy od tego, czy akwarystyką chcemy się zająć profesjonalnie, czy hobbistycznie. Często jest jednak tak, że akwarium traktujemy z początku jako zabawę, ale z biegiem czasu wciąga nas tak bardzo, że poświęcamy mu coraz więcej czasu. Jeśli jednak zaczynam naszą przygodę z rybkami i traktujemy ją jako hobby, to z pewnością łatwo pogodzimy posiadanie małego akwarium z pracą, zajmowaniem się dziećmi, czy domem.
Najwięcej czasu musimy poświęcić na początku naszej przygody z akwarystyką. Prawidłowe wystartowanie i pierwsze tygodnie dojrzewania akwarium są podstawą do późniejszego, dobrego, jego funkcjonowania. Po kilku miesiącach funkcjonowania baniaka nasza praca będzie się sprowadzać do dbania o rośliny akwariowe, karmienie rybek oraz podmianę wody.
Na szczęście akwarium to nie oczko wodne i dbanie o rośliny, czyli przycinanie, sadzenie i nawożenie jest o wiele prostsze, niż w zbiornikach na zewnątrz. Jeśli chodzi o karmienie rybek, to wystarczy, jeśli będziemy to robić 2-3 razy dziennie. Jest to rzecz na tyle prosta, że w przypadku braku czasu nawet dziecko bez problemu sobie z tym poradzi. Można także odwiedzić sklep akwarystyczny, gdzie z łatwością kupimy elektroniczny karmnik, który wyręczy nas w tej czynności. Na koniec, chyba najważniejszą czynnością, jaką musimy wykonywać jest podmiana wody i czyszczenie zbiornika oraz filtra. Ta czynność zajmie nam najwięcej czasu, ale przy dobrze prowadzonym akwarium wystarczy ją wykonywać około jeden raz w miesiącu. Dokładna częstotliwość podmian wody zależy od wielu czynników, takich jak: wielkość zbiornika, ilość ryb, itp.
Posiadanie rybek i akwarium to oczywiście nie to samo, co posiadanie psa lub kota, ale na pewno jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które mają mało czasu i nie mogą pozwolić sobie na opiekę nad czworonożnym pupilem. Dobrze prowadzone akwarium nie wymaga wiele pracy, a dzięki zastosowaniu elektroniki może stać się praktycznie bezobsługowe, pozostawiając nam dużo czasu na inne, życiowe sprawy.