Perfekcyjnie wyglądające ściany i sufity z wyprowadzonymi w narożnikach kątami i z zakamuflowanymi
łączeniami płyt kartonowo-gipsowych to bez wątpienia pożądany efekt estetyczny w każdym pomieszczeniu. Za niego odpowiedzialna jest nie tylko gładź gipsowa, ale użyte masy szpachlowe (masy gipsowe). To artykuły bardzo praktyczne i łatwe w zastosowaniu, w związku z tym często są używane podczas prac remontowych, wykończeniowych czy też do naprawiania małych ubytków w ścianach. Jednym z popularniejszych zastosowań jest wykorzystanie masy szpachlowej do łączenia płyt gipsowych. Gotowa masa do spoinowania płyt GK pozwoli cieszyć się bardzo zadowalającymi efektami prac.
Masę szpachlową i gładzie gipsowe odróżnia parę elementów dotyczących zarówno ich składu, jak i zastosowania. Przede wszystkim wykończeniowa masa szpachlowa nadaje się (jak już wcześniej wspomniano) do uzupełnienia ubytków, prostowania i wyrównywania ścian oraz głównie interesującego nas w tym artykule spoinowania płyt kartonowo-
-gipsowych. To najwłaściwsze zastosowanie masy szpachlowej. Kiedy więc używamy gładzi gipsowych? Otóż przede wszystkim jest ona mniej wytrzymała niż masa szpachlowa gipsowa. A to dlatego, że na powierzchni ścian można nałożyć jej nie więcej niż 2 mm. Różnica ukryta jest także w nazwie. Gładź nie ma w sobie żadnych widocznych drobinek, dlatego jest idealnie... gładka (w przeciwieństwie do tego, co charakteryzuje gotową masę szpachlową). Dlatego też gładź służy głównie do wygładzania i wyrównywania wierzchniej warstwy ściany. Używa się jej na powierzchniach, które były uprzednio zagipsowane i zostały na nich zastosowane tynki cementowo-wapienne. Zazwyczaj dlatego najpierw używamy masy szpachlowej, a potem możemy na nią położyć gładź.
Masa do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych to różne jej rodzaje i składniki w różnych proporcjach. Masy szpachlowe do kupienia w sklepie, czyli masy do spoinowania płyt GK , to dwie postaci. Pierwsza to sucha mieszanka, którą przed nałożeniem trzeba wymieszać z wodą. W tej postaci możemy takiej masy gipsowej nałożyć na ściany więcej niż 5 mm. W związku z tym znakomicie nadaje się ona do tego, by równać w nich duże ubytki. Mieszanka mokra – gotowa masa szpachlowa – jak sama nazwa wskazuje, można jej użyć od razu po otworzeniu opakowania. To produkt bardzo plastyczny i elastyczny, dzięki czemu spełni swoje funkcje jako spoiwo płyt GK.
Jak już wcześniej wspomniano, masy w proszku należy najpierw przed ich użyciem wymieszać z wodą. Do uzyskania w miarę jednolitej konsystencji (nie wymagają tego gładzie gotowe). Aby połączyć przy użyciu tych spoiw płyty gipsowo-
-kartonowe, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak paca stalowa potrzebna do wygładzania masy szpachlowej, którą włożymy w szczeliny między płytami kartonowo-gipsowymi. Trzeba pamiętać o tym, by gruntowanie przeprowadzić dzień wcześniej, a spoinę po wyschnięciu wyszlifować przy użyciu papieru ściernego. Trzeba również mieć na uwadze to, by masę szpachlową nakładać równomiernie i na suche płyty kartonowo-gipsowe.
Szeroki wybór mas gipsowych do łączenia płyt kartonowo gipsowych https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/zaprawy-gipsowe/gipsy-do-polaczen-plyt-g-k.html pozwoli na uzyskanie pożądanego przez nas efektu przy wykończeniu wnętrz. Warto również zainteresować się innymi produktami, które sprawią, że nasz dom czy mieszkanie zyskają na estetyce i funkcjonalności https://www.castorama.pl.