Powszechne Punkty Szczepień (PSP) utworzone zostały według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa.
Początkowo w każdym województwie powstał jeden Powszechny Punkt Szczepień. Pierwszy z nich rozpocznie swoją działalność już 19 kwietnia w Legnicy. Minister Michał Dworczyk podczas konferencji wskazał wydajność PSP – „To punkty, których wydajność szczepień w miejscowościach do 50 tys. to minimum 200 szczepień dziennie. W większych miejscowościach powyżej 50 tys. muszą mieć, co najmniej pół tysiąca szczepień.”
W II kwartale powstanie dodatkowych 471 punktów. W tej chwili w Polsce działa ok. 6 500 punktów szczepień. Razem z nowopowstałymi będzie ich prawie 7 tys. na terenie całego kraju. Pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień podziękował wszystkim samorządowcom, którzy zgłosili się do programu oraz podsumował liczbę nowych punktów – „Napłynęło łącznie 686 zgłoszeń z samorządów. Z tych zgłoszeń zakwalifikowano 471 nowych punktów, które spełniają kryteria. One dołączą do 6,5 tys. działających już punktów.”
Tworzymy kolejne wydajne punkty, tak aby każdy Polak niezależnie od tego – czy mieszka w dużym mieście, czy w małej miejscowości – miał łatwy dostęp do szczepień. Nowe punkty powstają w miejscowościach, gdzie dotąd otworzono ich mniej.
Nowym rozwiązaniem są punkty drive-thru, gdzie szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu. Na szczepienie w tych punktach można zapisać się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta oraz kontakt telefoniczny z punktem drive-thru.
Do 25 kwietnia zapisy na szczepienie w punktach drive-thru możliwe są tylko poprzez kontakt telefoniczny z wybranym punktem. Od 26 kwietnia będziesz mógł zapisać się na szczepienie w punkcie drive-thru także przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.
Pamiętaj, że w punktach drive-thru obowiązują specjalne zasady szczepień:
Jak przygotować się na szczepienie w punkcie drive thru:
Ważne! Pamiętaj, abyś Ty i Twoi pasażerowie mieli zasłonięte usta i nos.
Około 870 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer trafi w poniedziałek do Polski - poinformował w sobotę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Z kolei w sobotę do Polski trafiło 204 tys. dawek szczepionki firmy Moderna.
Około 870 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer trafi w poniedziałek do Polski - poinformował w sobotę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Z kolei w sobotę do Polski trafiło 204 tys. dawek szczepionki firmy Moderna.