Na specjalnie zaprojektowanej przestrzeni informacja naukowa zostanie powiązana z demonstracjami światowych
osiągnięć naukowych w postaci modeli naukowych i replik rzeczywistych doświadczeń, stanowiących o podstawach rozwoju cywilizacyjnego.
Za sprawą realizacji projektu Cognitarium społeczność regionu i kraju uzyska dostęp do dorobku naukowego. Środowiska naukowe i gospodarcze – do informacji o technologiach i osiągnięciach naukowych, które zwiększą ich konkurencyjność. Architektoniczną koncepcję Cognitarium wyłoniono w drodze konkursu prowadzonego pod nadzorem Stowarzyszenie Architektów RP. Za najlepszą uznano pracę OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic.
Nagrodę przyznano za stworzenie czytelnej, klarownej i wyrazistej formuły obejmującej w możliwie najpełniejszy sposób problematykę zadania. (...) projekt łączy walory urbanistyczne, architektoniczne i symboliczne oferując funkcjonalną elastyczność i demonstrując oczekiwaną wielowątkowość rozwiązań w obrębie każdego z modułów tworzących strukturę budynku. Całość niesie ze sobą ładunek emocjonalny właściwy ikonicznej formie” - czytamy w uzasadnieniu Sądu Konkursowego