– Nominację jest dla mnie zwieńczeniem wieloletniej pracy naukowej i docenieniem mojego dorobku – mówi prof. Robert Sidełko. – Nie chodzi tylko o znaczenie samego tytułu, lecz poczucie, że zasłużyłem na niego swoim dorobkiem. Dla mnie dorobek to wdrożenia i publikacje.
Wdrożenia – w ocenie dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji – są najważniejsze.
– W przypadku nauk technicznych nic bardziej nie weryfikuje wartości badań niż wdrożenia – oznajmia. – Wdrożenia mają znaczenie fundamentalne, stanowią o jakości prac badawczych. Jeżeli przemysł chce coś wdrożyć, to znaczy, że to coś jest rzeczywiście przydatne, potrzebne. A publikacje – dodaje z uśmiechem – też trzeba mieć.
Prof. Robert Sidełko urodził się w 1963 roku. Pochodzi z Wrocławia. W 1987 roku ukończył ówczesną Wyższą Szkołę Inżynierską w Koszalinie. W Politechnice Koszalińskiej pracuje od 1988 roku. Pracę doktorską obronił w Instytucie Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej (1994). Przewód habilitacyjny ukończył na Wydziale Inżynierii Środowiska tej samej uczelni (2006).
Robert Sidełko jest autorem ponad 90 publikacji, w tym książek, rozdziałów w monografiach, artykułów w czasopismach, materiałów z konferencji międzynarodowych i krajowych. Ma na koncie dwa patenty oraz 24 wdrożenia technologii innowacyjnych. Był promotorem ponad 100 prac inżynierskich i magisterskich. Kierował trzema zespołami badawczymi w dwóch projektach krajowych i zagranicznym. Jako uprawniony projektant opracował ponad 20 projektów budowlanych w zakresie systemów wentylacyjnych, wodociągowych i ciepłowniczych z zastosowaniem technologii hybrydowych.
Za swoje najważniejsze osiągnięcie naukowe uważa swój wkład w rozwój wiedzy związanej z procesem kompostowania stosowanym, jako metoda biologicznego przetwarzania odpadów organicznych w warunkach przemysłowych.