GUS podał dane dotyczące wykorzystania turystycznych obiektów noclegowych, czyli takich, które posiadają 10 lub więcej miejsc, łącznie z pokojami gościnnymi i kwaterami agroturystycznymi. Jest to jeden z najlepszych mierników atrakcyjności turystycznej regionów.
- Od wielu lat inwestujemy w produkty turystyczne – Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, promenady, parki zdrojowe. Aktualnie powstaje sieć dróg rowerowych, piękne wieże widokowe w parkach krajobrazowych. To tylko przykłady. Wiemy, że obok takich miejsc z sukcesem lokują się inwestycje prywatne: pensjonaty, hotele, restauracje. Dzięki temu mamy coraz więcej turystów na Pomorzu Zachodnim – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
W 2018 roku w województwie zachodniopomorskim udzielono 15,15 mln noclegów, to o 7,8% więcej niż rok wcześniej (14,06 mln, w roku 2016 – 13,12 mln.). Powiększyliśmy tym samym przewagę nad drugim w kolejności województwem małopolskim. Teraz różnica wynosi aż 1,23 mln noclegów. Żaden inny region w Polsce nie przekroczył 10 milionów udzielonych noclegów. Nasz region odnotował także najwyższy wskaźnik wykorzystania miejsc noclegowych (51,6%) przy średniej w Polsce na poziomie 40,1%.
W rankingu powiatów i miast powiat kołobrzeski, z liczbą ponad 5 milionów udzielonych noclegów, podobnie jak rok temu uplasował się na trzecim miejscu, ustępując tylko Warszawie i Krakowowi. W pierwszej dziesiątce znalazło się także Świnoujście (7 miejsce).
Pod względem liczby udzielonych noclegów w odniesieniu do liczby ludności na pierwszych lokatach znalazły się powiaty: kołobrzeski (64 tys. noclegów na 1 tys. ludności), Świnoujście (51 tys. noclegów na 1 tys. ludności).
GUS podał także dane dotyczące liczby udzielonych noclegów w miesiącach wakacyjnych ( lipiec i sierpień) 2018 r. w gminach nadmorskich. Tu pierwsze miejsce zajęło miasto Kołobrzeg, drugie Gdańsk, ale trzecie i czwarte to znów odpowiednio Rewal i Mielno.