Analizując dokumenty i rewidując towar, funkcjonariusze powzięli wątpliwości co do jego przeznaczenia, tj. czy nie może on, poprzez swoje cechy, zostać uznany za wyrób budowlany w świetle ustawy o wyrobach budowlanych. Gdyby tak było, to wyrób mógłby mieć zastosowanie, jako wykończenie ścian wewnętrznych, zewnętrznych i sufitów, a co za tym idzie, musiałby spełniać znacznie ostrzejsze normy.
Postanowiono więc sięgnąć do wiedzy - właściwego w takich przypadkach - Nadzoru Budowlanego. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w wydanej opinii uznał, że mozaika jest wyrobem budowlanym i z tego powodu powinna podlegać ocenie dotyczącej spełnienia wymagań podstawowych, takich jak bezpieczeństwo pożarowe, higiena zdrowia i środowiska, a także bezpieczeństwo użytkowania. Winna również być oznaczona znakiem CE lub znakiem budowlanym.
Tym samym, bez spełnienia podstawowych kryteriów przypisanych takim wyrobom, nie może być wprowadzona do obrotu lub udostępniona na rynku krajowym.