Jest wiele roślin leczniczych, które wspomagają pracę mózgu i pomagają się skupić. Podpowiadamy jakie zioła wybrać, by były skuteczne na koncentrację, o to jak je stosować należy zapytać podczas Wiosennej Giełdy Ogrodniczej fachowców.
Liść Miłorzębu japońskiego (Gingko Biloba), którego właściwości zdrowotne są doceniane na całym świecie od setek lat. Gingko Biloba stymuluje dopływ krwi do mózgu, co usprawnia pamięć, koncentrację, chroni przed chorobą Alzheimera oraz zapobiega udarom. Wpływ tego składnika na pamięć jest nieoceniony.
Z kolei Gota Kola, czyli liść Wąkroty azjatyckiej (Centella aslatica) dynamizuje mózg i centralny układ nerwowy. Składnik ten wykorzystywany jest również przy leczeniu Alzheimera, jednocześnie reguluje krążenie, pomaga przy leczeniu ran, zapewnia prawidłowe działanie serca i wątroby, a także zwiększa popęd seksualny. Natomiast, Cytryniec chiński, czyli Schizandra (Schisandrea chinensis) zwiększa przepływ krwi w mózgu, mięśniach i wątrobie, polepsza pamięć, reguluje cukier, pomaga utrzymać homeostazę układu trawiennego, płuc i systemu odpornościowego. Warto nadmienić, że korzeń Rdestu wielokwiatowego - Ho Show Wu (Polygonum multiflourm), działa przeciwnowotworowo, zmniejsza poziom cholesterolu i triglicerydów, zwiększa natomiast liczbę czerwony krwinek we krwi, poprawia działanie układu immunologicznego.
Lwia grzywa, zwana też soplówką jeżowatą, jest grzybem leczniczym, który był używany przez tysiące lat w Azji jako potężny środek medycyny naturalnej. W ostatnich badań przeprowadzonych przez japońskiego dr Hirokazu Kawagishi, wykazały, że pozytywny wpływ preparatów soplówki jeżowatej związany jest z ich indukującym wpływem na aktywność nerwowego czynnika wzrostu (ang. NGF – nerve growth factor). Czynnik wzrostu nerwów jest bioproteina, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i regeneracji neuronów w mózgu.
Bacopa to zioło lecznicze, stosowane powszechnie w Indiach i istotne w medycynie Ayurveda, gdzie jest również znane jako „Brahmi”. Najnowsze badania wykazały, że zioło Bacopa jest odpowiedzialne za lepszą komunikację synaptyczną. Synapsy i receptory komórek nerwowych stają się bardziej aktywne i następuje szybszy przepływ informacji między nimi. Zawiera także potężny enzym zwany hydroksylazą tryptofanu, który poprawia pamięć, usprawnia proces zapamiętywania, kojarzenia oraz odtwarzania informacji przesyłanych do mózgu.
Żywotnik wschodni (Semen biotae orientalis) to owoc, który poprawia pamięć, uspokaja nerwy, pomaga w wzmaganiach z palpitacjami serca i bezsennością. Podobnie korzeń Tataraku (Acorus calamus), jako symulant energii, niweluje bóle w klatce piersiowej, polepsza krążenie i usprawnia pamięć i zdolności kojarzenia.
W zakresie poprawy tzw. pamięci krótkotrwałej swoje działanie wykazuje Widłak (Huperzia serrata). Pomaga walczyć z demencją, poprawia funkcje kognitywne zwłaszcza u starszych osób. Dla wielu z nas znana Lecytyna (Phosphatidyl choline), słynna jest ze swoich właściwości rozkładania tłuszczy, zwalczania wysokiego cholesterolu, który jest winny obniżeniu zdolności pamięciowych. Ponadto, zapobiega arteriosklerozie, postępowej utracie pamięci i depresji. Lecytyna stosowana jest także przy leczeniu Alzheimera. Natomiast ceniona Szałwia lekarska (Salvia Miltiorrhiza) zwiększa drożność układu krwionośnego, podobnie jak lecytyna zmniejsza poziom cholesterolu, redukuje pocenie oraz ślinienie.
Na koniec dodajmy, że naukowcy z Newcastle (Wlk. Brytania) w ramach kilku eksperymentów zaserwowali ochotnikom napary z mięty pieprzowej i rumianku, obserwowali też reakcje na zapachy rozmarynu i lawendy, by następnie zapytać uczestników o ich nastrój i zdolności poznawcze.
Wyniki badania pokazały, że osoby znajdujące się w pokoju o zapachu rozmarynu były bardziej pobudzone i uzyskiwały w teście pamięci o 15 proc. lepsze rezultaty niż osoby przebywające w pokoju o zapachu lawendy. Osoby z pokoju „lawendowego” czuły się z kolei bardziej zrelaksowane i zadowolone.