Głównym celem było zaszczepienie szacunku dla przyrody i wyrobienie nawyku sprzątania po sobie, poprzez uprzątnięcie zaśmieconych stanowisk wędkarskich wybranych jezior gminy Manowo. W projekcie brały udział głównie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rosnowie oraz młodzież z Gimnazjum w Manowie.
Młodzi „Strażnicy Radwi” zorganizowali 6 akcji sprzątania zaśmieconych terenów przy jeziorach oraz w lasach. W czasie tych akcji młodzież oprócz sprzątania obserwowała przyrodę przez lornetki, uczyła się posługiwania mapą i kompasem, poszczególne grupy komunikowały się krótkofalówkami. Niestety w czasie akcji nie można było się nudzić – zwłaszcza przy jeziorkach leśnych Ludzkie i Żabie oraz Debro znalazły się bardzo zaśmiecone stanowiska wędkarskie. Młodzież zebrała do worków na śmieci mnóstwo butelek po napojach (w tym alkoholowych), paczki po papierosach, splątane żyłki, worki foliowe po chlebie czy karmie wędkarskiej, papiery, pudełka po robakach, puszki itp. Niestety część tych śmieci pływała w wodzie lub leżała na dnie przy stanowisku wędkarskim. Pomocny wówczas okazywał się specjalny magnes, kupiony w ramach projektu. W sumie „Strażnicy” uporządkowali trzy stanowiska wędkarskie oraz zebrali 17 worków śmieci!
Dodatkowo w ramach edukacji młodzież miała spotkania z leśniczym i wędkarzem (który mówił o akcji „no kill”, spacer ścieżką edukacyjną, wycieczkę do Alei Mrówek oraz Parku Leśnika. Zorganizowany też został konkurs plastyczny "Nie zaśmiecaj przyrody".
Formą nagrody dla uczestników projektu były zajęcia z instruktorem strzelectwa. „Strażnicy Radwi” uczyli się strzelania z wiatrówek zakupionych również w ramach projektu. Na zakończenie mogli zmierzyć się w turniejach strzeleckich o Puchar Wójta Gminy Manowo, zorganizowanych w ramach obchodów Święta Niepodległości. W ramach integracji odbyło się też spotkanie przy ognisku z wieczornymi grami terenowymi.
Ogółem w różnych działaniach projektu wzięło udział ponad 100 uczestników, a w poszczególnych akcjach brała udział w miarę stała grupa 15-20 osób.
W naszych działaniach wsparła nas zwłaszcza opiekunka świetlicy w Wyszewie – p. Małgorzata Kowal, ale też nauczyciele ze szkoły podstawowej w Rosnowie i z Gimnazjum w Manowie. Dziękujemy też za wsparcie Nadleśnictwu Manowo, Wójtowi Gminy Manowo za ufundowanie pucharów, GOK w Wyszewie oraz sołtysowi Wyszewa p. Sylwii Krępeć za udostępnienie terenu na spotkanie integracyjne.
Cieszymy się, że udało się młodzieży zaszczepić świadomość konieczności dbania o przyrodę – w tym tereny przy jeziorach. Część z tych młodych ludzi już łowi ryby ze swoimi rodzicami, część może jeszcze skosztuje tej formy rekreacji. Liczymy, że dzięki projektowi nie będą oni szli w ślady tych, którzy zostawiają śmieci tam, gdzie stoją, lecz będą dbali o pozostawianie po sobie porządku. Przecież o to chodzi?