Pielgrzymi przyjadą do Koszalina w środę 20 lipca. Przez kolejnych kilka dni będą poznawać nasz region i mieszkańców diecezji.
Goście z Szwajcarii, Nikaragui, Boliwii, Kolumbii oraz wielonarodowościowa grupa z Niemiec (Albania, Brazylia, Sri Lanka, Rwanda i Gruzja) czwartek rozpoczną od Mszy św. o godz. 8.30. Koszalinianie muszą liczyć się z utrudnieniami - uliczki w pobliżu katedry ze względów bezpieczeństwa zostaną zamknięte. Potem pielgrzymi ruszą na zwiedzanie miasta i na plażę do Darłowa.
- Na wieczór zaplanowaliśmy pokaz kultury polskiej. Razem z zespołem „Bałtyk” będziemy naszych gości uczyć poloneza, ale myślę, że i oni czegoś nowego nas nauczą, może tańczyć salsę? - mówi Magdalena Szubstarska, diecezjalny koordynator ds. pielgrzymów, zapraszając koszalinian by zajrzeli o godz. 20 do parafii Ducha Świętego.
Przedpołudnie piątkowego Dnia Miłosierdzia wypełnią wizyty w punkcie Brata Alberta, Domu Miłosierdzia, Hospicjum Domowym, Domu Samotnej Matki, Centrum Kryzysowym dla Kobiet, Caritas i Cenacolo.
- Mamy sporo takich miejsc w mieście, w których miłosierdzie realizowane jest w praktyce. Chcemy się nimi pochwalić, ale także zaprosić naszych gości do tego, by sami spróbowali posługiwać bliźnim - wyjaśnia Magdalena Szubstarska.
Popołudniowa część to znów zaproszenie dla mieszkańców miasta. O godz. 15 z katedry wyruszy pielgrzymka na Górę Chełmską, zaś o godz. 21 w katedrze zaplanowana jest wspólna modlitwa i adoracja.
Sobotę, czyli Dzień Sportu pielgrzymi rozpoczną w Parku Wodnym. Na godz. 11 zaplanowana jest Msza św. w katedrze. Po południu na stadionie Bałtyk wezmą udział w Biegu „Herkulesa” i rozegrają mecz piłki nożnej Koszalin - Reszta Świata. Tu też koszalinianie mogą się włączyć do zabawy.
- Tydzień misyjny to także okazja dla wszystkich, którzy do Krakowa nie pojadą, żeby poczuli klimat Światowych Dni Młodzieży. Dlatego serdecznie zapraszamy do włączania się w modlitwę i zabawę z naszymi gośćmi - mówi Magda.
- Tym bardziej, że koszalinianie już otworzyli swoje serca na ŚDM przygotowując miejsca w swoich domach dla wszystkich pielgrzymów oraz włączając się w akcję „Nakarm pielgrzyma”, podczas której sprzedaliśmy 1200 unikatowych łyżeczek - dodaje.
25 lipca, w poniedziałek, wszyscy pielgrzymi pojadą do Skrzatusza. Z diecezjalnego sanktuarium młodzi zostaną posłani do Krakowa.
26 lipca przyjedzie do Koszalina na jeden dzień jeszcze 180 młodych Francuzów z Neokatechumenatu. Na Rynku Staromiejskim będą prowadzili akcje ewangelizacyjną od godz. 16 do 19.
Szczegółowy program Tygodnia Misyjnego w Koszalinie:
20 lipca (środa)
Od rana do wieczora powitanie poszczególnych grup w katedrze i przekazanie pielgrzymów rodzinom
21 lipca (czwartek) Dzień Kultury i Historii
godz. 8.30 - Msza św. w katedrze
godz.9.30-11.30 - zwiedzanie miasta (podział na II grupy):
godz.11.30 - wyjazd nad morze do Darłowa; obiad, plażowanie, czas wolny
godz.20 - wieczorny pokaz kultury Polskiej na terenie parafii Ducha Św. / piknik z poczęstunkiem/
22 lipca (piątek) Dzień pielgrzymowania i miłosierdzia
godz. 8.30 - Msza św. w katedrze
godz. 9.30 - wyjazd pielgrzymów do punktów miłosierdzia
godz.15 - wyjście z katedry z pielgrzymką na Górę Chełmską
godz.16.30 - katecheza na Górze Chełmskiej (przy sanktuarium), prezentacja grup
godz.19.30 - przejazd do katedry (MZK)
godz.21 - wspólna wieczorna modlitwa w katedrze
23 lipca (sobota) Dzień Rekreacji i Sportu
godz. 7 - zabawa w Parku Wodnym Koszalin – I grupa
godz.8.30 - zabawa w Parku Wodnym Koszalin - II grupa
godz.11 - Msza św. w katedrze
godz.14 - Bieg „Herkulesa” stadion Bałtyk
godz.17.30 - mecz piłki nożnej Koszalin vs Reszta Świata (Stadion „Bałtyk”)
24 lipca (niedziela) Dzień w parafiach i rodzinach
Pielgrzymi wraz z rodzinami uczestniczą we Mszach św. w swoich parafiach
25 lipca (poniedziałek) Dzień Posłania
- rano wyjazd do Skrzatusza
26 lipca (wtorek) – przyjazd pielgrzymów z Francji
godz. 14 - przyjazd i posiłek w parafii pw. św. Krzyża
godz. 16 - 19 - ewangelizacja na Rynku Staromiejskim
godz. 19 - Msza św. w katedrze