Koszalin, Poland
wydarzenia

Powrót „Zimnej Wojny” na Pomorze Zachodnie

Autor ekoszalin za wzp.pl, fot. wzp.pl 19 Lipca 2016 godz. 8:28
Świat podzielony żelazną kurtyną, świat na krawędzi zagłady - te historie w ujęciu militarnym prezentowane były na II Zlocie Zimnowojennym. Przedsięwzięcie odbyło w sobotę i niedzielę w Kołobrzegu.

NATO kontra Układ Warszawski - okres ten wydaje się być bardzo odległy, gdy dwa bloki polityczno-wojskowe konkurowały ze sobą na niemal wszystkich płaszczyznach, a żołnierze przygotowywali się do zaatakowania przeciwnika.

Właśnie te czasy przybliżył kołobrzeski Zlot. Cieszę, że mogliśmy jako władze samorządu województwa wesprzeć to militarne i bardzo atrakcyjne dla mieszkańców i turystów przedsięwzięcie - podkreśliła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska (na zdjęciu).

Na poligonie wojskowym przy ul. Koszalińskiej zobaczyliśmy ponad 30 pojazdów wojskowych z epoki zimnej wojny. Pojawiły się grupy rekonstrukcyjne na czele z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Piechoty I Armii Wojska Polskiego „Nałęcz” z Trzebiatowa, które zaprezentowały umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z ówczesnego okresu. Stawili się żołnierze polscy, rosyjscy, amerykańscy, a także żołnierze z NRD. Główną atrakcją Zlotu były jednak dwa czołgi z okresu zimnej wojny: czołg T34-85, bohater II wojny światowej w służbie Układu Warszawskiego, a także bardzo popularny na świecie czołg T55, wyprodukowany w ponad milionie egzemplarzy. Nie zabrakło również samolotów. Zobaczyć było można polski samolot szkoleniowo-treningowy TS-8 Bies pochodzący z zasobów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Z kolei w oba dni piloci 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie wykonywali przeloty na zimnowojennych samolotach Su-22 nad kołobrzeskim molo.

To jednak nie był koniec atrakcji zlotowych. Miłośnicy militariów mogli podziwiać dioramy i rozmaite kolekcje, w tym modele samolotów w różnych skalach z lat 1950-1989, wyposażenie wojskowe, prezentacje historyczne, a także historyczny sprzęt radiowy Wojska Polskiego, który zaprezentowało Bałtyckie Stowarzyszenie Krótkofalowców. Dodatkowo w programie przewidziano rzutnię granatów, wojskową grochówkę i… wojskową dyscyplinę.

Imprezę organizowaną przez fundację „Historia Kołobrzegu” wsparł finansowo Powiat Kołobrzeski oraz Urząd Marszałkowski. Sponsorem II Zlotu Zimnowojennego był zaś PKN ORLEN.