Festiwal odbędzie się w nieco zmienionej formie. Oczywiście młodzi wykonawcy nadal będą konkurować w artystycznej rywalizacji o uznanie jury, ale uproszczony został podział na kategorie. - Do tej pory zawodowcy i amatorzy byli oceniani oddzielnie. W tym roku zdecydowaliśmy się połączyć kategorię profesjonalistów i nieprofesjonalnych miłośników piosenki aktorskiej. Dotyczy to oczywiście wykonawców w wieku powyżej 20 roku życia – wyjaśnia Maciej Osada – Sobczyński, dyrektor artystyczny „Reflektora” i pracownik Pałacu Młodzieży. - Wynika to z tego, że uczestnicy, jak i jurorzy zgodnie stwierdzili, że amatorzy wcale nie odbiegają poziomem od zawodowców. Tak przynajmniej było w ubiegłym roku.
Konkurs zapowiada się bardzo ciekawie, bo do występów finałowych zakwalifikowało się aż 38 wykonawców grupy starszej i 10 grupy młodszej (15 - 19 lat). Motywem przewodnim trzynastego „Reflektora” jest repertuar z dwudziestolecia międzywojennego.
Niestety w tym roku pracownikom Pałacu Młodzieży, czyli głównego organizatora imprezy, nie udało się nawiązać współpracy z Filharmonią Koszalińską. Nie znaczy to jednak, że Gala Finałowa „Reflektora” nie będzie wydarzeniem atrakcyjnym - wręcz przeciwnie. Po raz pierwszy w historii Festiwalu mieszkańcy Koszalina, będą mogli zobaczyć spektakl muzyczny, który zostanie zaprezentowany na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.
Reżyserem widowiska pt. „Na rogu świata i nieskończoności" jest gość specjalny „Reflektora” i przewodniczący jury Roman Kołakowski. Będzie to muzyczna opowieść o słynnej kawiarni Mała Ziemiańska i związanymi z nią artystami. Na scenie zaprezentują się aktorzy teatralni i filmowi – Michał Chorosiński i Damian Łukawski, a także wielokrotnie nagradzane - Agata Klimczak i Agata Grześkiewicz. Przedstawienie jest biletowane. Ceny to 20/25 zł, do nabycia w kasie BTD.
Gratką do miłośników piosenki aktorskiej będzie także, koncert laureatów w Studiu Nagraniowo – Koncertowym im. Czesława Niemena Radia Koszalin. Występy zwycięzców będą emitowane bezpośrednio na antenie, czyli mówiąc potocznie „na żywo”. Wejściówki będą rozdawane podczas audycji
Radia Koszalin.
Laureaci tegorocznej edycji imprezy zdobędą kunsztowne statuetki autorstwa Damiana Piłaszewicza oraz nagrody pieniężne. Grand Prix to 4 tys. zł. Ponadto uczestnicy mogą liczyć na nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez Tomasza Bartosa, właściciela studia Mikrofonika oraz przez Irish Pub. Fundatorem głównych laurów jest prezydent Koszalina.
Jury: Roman Kołakowski, Zdzisław Derebecki, Sylwester Podgórski, Tomasz Bartos i Maciej Osada - Sobczyński.
Poniżej ramowy program wydarzenia:
DZIEŃ PIERWSZY 22.04.2016 r. (piątek)
Pałac Młodzieży w Koszalinie, ul. Bogusława II 2
DZIEŃ DRUGI 23.04.2016 r. (sobota)
Pałac Młodzieży w Koszalinie ul. Bogusława II 2
Polskie Radio Koszalin - Studio Nagraniowo - Koncertowe, ul. Piłsudskiego 31
DZIEŃ TRZECI FESTIWALU 24.04.2016 r. (niedziela)
Jak zapewniła Iwona Potomska, dyrektor PM w Koszalinie, szczegółowy program pojawi się niebawem.