Placówka już od dłuższego czasu wymaga pilnego remontu. Niezbędna jest między innymi wymiana instalacji elektrycznej, oświetlenia, wymiana tynków, częściowa wymiana stolarki drzwiowej, naprawa i wymiana podłóg, wymiana mebli, remont łazienek, zakup nowego sprzętu AGD i RTV. Szacunkowy koszt robót to kwota ponad 150 tysięcy złotych. Zarząd Budynków Mieszkalnych, zabezpieczył na remont ok. 80 tysięcy złotych. Ponadto udało się pozyskać sponsorów, którzy remont wsparli materialnie, finansowo oraz własną pracą.
Szczecinecki Kronospan przekazał płyty OSB i panele podłogowe w liczbie prawie 300 m2, co pozwoli na wymianę okładzin podłogowych w całym obiekcie, zobowiązał się również przekazać TPD płyty meblowe na nowe meble.
Przedsiębiorstwo BOKARO z Koszalina stworzyło projekt łazienki, a w najbliższym czasie przekaże pytki niezbędne do remontu.
Greta Grabowska - koszalińska architekta wnętrz, zamierza nieodpłatnie zaaranżować wnętrza.
Po zakończeniu remontu Ognisko Grono ma znów stać się nie tylko wizytówką TPD, ale także miejscem, które jest przyjazne dziecku oraz które wychowuje nowe pokolenia dzieci, rodziców a także specjalistów.
Dodajmy, że Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Grono im. Gabriela Bielawowskiego w Koszalinie powstało w 1994 roku. Było pierwszą tego typu placówką w Koszalinie i jedną z pierwszych w Polsce. Autorem koncepcji pracy Ognisk był Wiesław Kołak - założyciel i Przewodniczący Krajowego Komitetu Wychowania Resocjalizującego i obecny Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Placówka od początku nastawiona była na środowiskową pracę z dzieckiem i jego rodziną. Głównym celem było to aby dziecko wychowywało się w rodzinie, czyli miejscu które jest dla niego najlepsze, co za tym idzie wszelkie działania miały na celu usprawnienia lub często wręcz budowanie prawidłowych relacji w rodzinie, nauczenie rodziców jak znaleźć się w tej trudnej roli, wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwojowych dziecka, stworzenie szerokiego ruchu społecznego na rzecz pomocy dziecku i rodzinie.
Na przestrzeni ponad 20 lat działalności placówka dowiodła jak bardzo jest potrzebna i jak wymierne są efekty jej pracy. Każdego dnia uczęszcza do niej od 10 do 50 wychowanków w wieku od 3 do 18 lat. Często nasi podopieczni dorastając stają się wolontariuszami, którzy wspierają swoich młodszych kolegów i wychowawców.
Praca Wychowawców Ogniska pomogła „wyprostować” życiorysy wielu młodych ludzi. Założyli rodziny, skończyli szkoły średnie, studia wyższe, usamodzielnili się.
W placówce swoje kariery zawodowe rozpoczynało wiele osób, które dziś są pedagogami szkolnymi, terapeutami, psychologami, pełnią funkcje kierownicze w różnych instytucjach.
W pierwszych latach działalności funkcję Kierownika pełnił obecny Wiceprezydent Koszalina, a wcześniej Wiceminister Edukacji Przemysław Krzyżanowski.
Ognisko zawsze było miejscem gdzie dzieci znajdowały poczucie bezpieczeństwa, akceptację, zrozumienie, wsparcie a często również pomoc materialną w postaci dożywiania, wyprawki szkolnej, odzieży. Osobą szczególną w życiu „Grona” jest Pani Agnieszka Bolesta - osoba o ogromnym sercu i wrażliwości na los dziecka a także wielu talentach - plastycznych, kulinarnych, muzycznych, która od ponad dwudziestu lat pracuje z dziećmi i stała się ogniwem łączącym pokolenia wychowanków i pracowników, które na przestrzeni ponad dwóch dekad na swojej drodze trafiły do Ogniska.