Podczas ćwiczenia Sojusz będzie sprawdzał procedury konsultacji i podejmowania decyzji na strategicznym polityczno-militarnym poziomie. Udział w nim weźmie cywilny i wojskowy personel, zarówno w państwach członkowskich, jak i w Kwaterze Głównej NATO i obu Dowództwach Strategicznych.
Zgodnie z deklaracją ze szczytu NATO w Walii, CMX 2016 zostanie przeprowadzony w oparciu o fikcyjny, ale realistyczny scenariusz, który przewiduje wystąpienie zagrożeń wymagających podjęcia różnego rodzaju działań, aż po możliwość uruchomienia procedur przewidzianych w artykułach 4 i 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Scenariusz będzie koncentrował się na kwestiach obrony kolektywnej, z uwzględnieniem zagrożeń hybrydowych, w których użyte zostaną w sposób zintegrowany wojskowe, paramilitarne, jak i cywilne środki. Oznacza to, że przećwiczona zostanie wszechstronna odpowiedź na kompleksowy cywilno-wojskowy scenariusz.
CMX 2016 jest ćwiczeniem aplikacyjnym, w związku z tym żadne realne siły i środki nie będą zaangażowane w jego przebieg.
Obserwatorem ćwiczenia będzie Unia Europejska. Wezmą w nim udział także państwa partnerskie NATO – Finlandia i Szwecja.
Ze strony polskiej CMX 2016 koordynuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W charakterze obserwatora w ćwiczenie zaangażowane jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Ćwiczenia NATO CMX są organizowane od 1992 roku. CMX 2016 jest dwudziestym z serii, jednocześnie jest to czternaste ćwiczenie, w którym uczestniczy Polska.