Opracowanie mapy zagrożeń, to istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym. Przy tworzeniu map brane są pod uwagę między innymi informacje z konsultacji przeprowadzonych w lokalnych społecznościach.
Na pierwszym spotkaniu omówiona została aktualna sytuacja związana z poziomem bezpieczeństwa i porządku publicznego w Koszalinie. Policjanci przedstawili dane statystyczne obejmujące osiągnięte wyniki w roku 2015 przez koszalińską policję. Omówione zostały również prowadzone działania profilaktyczno – edukacyjne, skierowane do mieszkańców miasta w tym do dzieci, młodzieży oraz osób starszych.
Znaczna część wizyty poświęcona była omówieniem spostrzeżeń i uwag zgłaszanych przez mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. Rozmówcy informowali między innymi policjantów o zdarzających się przypadkach żebractwa młodych ludzi na terenie osiedli, wskazywali na problemy związane z głuchymi telefonami lub wręcz próbami wyłudzenia pieniędzy od osób starszych.
Mieszkańcy informowali także, o niezgodnym z obowiązującymi przepisami parkowaniu pojazdów na osiedlowych drogach. Bardzo często utrudnia to, a nawet uniemożliwia przejazd pojazdów służb ratunkowych. Ponadto uczestnicy spotkania zwracali uwagę na powtarzające się niebezpieczne sytuacje w rejonie nieoświetlonych przejść dla pieszych. Poruszona została także problematyka związana z niszczeniem mienia osiedlowego, zanieczyszczaniem, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych i zakłócaniem porządku publicznego w godzinach nocnych.
Każdy obszar zagrożeń związany z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym poruszony w trakcie konsultacji został szczegółowo omówiony. Policjanci ostrzegali przed wpuszczaniem do domu obcych, którzy pod pretekstem przedstawienia atrakcyjnej oferty okradają seniorów. Uczulali słuchaczy, aby zwracali uwagę na przypadkowe osoby pojawiające się w rejonie posesji prywatnych czy klatek schodowych. Zainteresowanym osobom w trakcie spotkania mundurowi udzielali indywidualnych i wyczerpujących informacji.
Stworzenie „Mapy Zagrożeń” pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.